Hlavní navigace

Exekutor může v bytě zabavit věci nájemce, ale i pronajímatele. Jak o své věci nepřijít?

Sdílet

Pokud pronajímáte byt a na vašeho nájemce přijde z nějakého důvodu exekuce, může zabavení věcí postihnout i majetek, který patří vám a je součástí vybavení bytu. Ačkoli tedy dluh není váš, můžete o své věci přijít.

Jako pronajímatel se můžete pojistit například tím, že budete po nájemci požadovat složení peněžité kauce. Pronajímatelé si někdy myslí, že exekuci v bytě zabrání tím, že nájemci zakáží zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. To však podle zákona nejde. Navíc exekuce by měla být správně provedena v místě, kde se dlužník skutečně zdržuje. Exekuce může být tedy v bytě uskutečněna, i když v něm nemá nájemce trvalý pobyt, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Coby nájemce byste se měli zajímat o to, jestli v bytě nemá trvalý pobyt například předchozí nájemce. Exekuce by sice správně měla být provedena tam, kde se dlužnín fakticky zdržuje, ale pokud má na dané adrese trvalé bydliště, zamíří exekutor právě tam a mohou nastat problémy.

Jako důkaz také může posloužit nájemní smlouva a předávací protokol, ve kterém bude možné popsat vybavení bytu, aby bylo jasné, které věci patří pronajímateli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 2. 2017 15:37

    Kolik (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

    Boze co to je za clanek? Tema me docela zajimalo, ale informacni hodnota nulova... Kauce? Boze muj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).