Hlavní navigace

Exekuce může být důvodem, proč vás nezaměstnají

Sdílet

Arsen Lazarevič 29. 7. 2015

Podle serveru Práce.cz řeší řeší přibližně pětina lidí, kteří hledají práci, exekuci, která může výrazně snížit jejich možnost, že si práci najdou.

Vyšší mzda, možnost placených přesčasů, ani mimořádné prémie pro lidi postižené exekucí neznamená přilepšení. Každá náročně vydělaná koruna navíc jaksi zmizí, protože je použita na splacení dluhu, vysvětluje Hana Kostovičová z portálu Prace.cz. To vše samozřejmě znamená, že firmy jsou méně ochotné takové lidi zaměstnávat, což situaci zadlužených jen zhoršuje, dodává.

Exekuční srážky můžou výrazně snížit vaší mzdu. Pokud si například vyděláte čistého 20 520, pak pokud máte manželku na rodičovské a živíte 2 dětí, pak vám zbude jen 13 766 Kč.
Všechno, co si vydělá navíc, je obratem použito na umoření dluhu.

Někteří lidé v této nelehké situaci vidí pouze jedinou cestu: práci načerno a za hotové. To je ovšem vede do začarovaného kruhu. Kvůli nelegální práci riskují tvrdý postih ze strany Státního úřadu inspekce práce. Navíc si tím též obvykle velmi omezí pracovní příležitosti v budoucnu a mají nižší vyměřovací základ pro důchod, doplňuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která portál Prace.cz provozuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).