Hlavní navigace

Exekuce kvůli mobilu? Dluhy už rozmýšlíme lépe

Sdílet

Nechat si přerůst přes hlavu dluhy od mobilního operátora až k exekuci? Podle statistik společnosti M.B.A. Finance zabývající se mimosoudním inkasem, to dopustí stále méně dlužníků.

U domácností dlužících za služby mobilních operátorů došlo, ve srovnání období od ledna až července v letech 2011 a 2012, k poklesu o 16 %. Průměrný dluh mírně stoupl ze 7100 na 7400 korun, uvádí zpráva společnosti. 

Na vývoji se podepisuje ekonomická situace v ČR, kdy se lidé snaží snížit své výdaje. Lidé šetří a útrata za telefonní hovory se u některých domácností snížila až na polovinu, řekl Radek Pospíšil z M.B.A. Finance s tím, že na snižování objemu dluhů mají vliv i samotní mobilní operátoři, kteří zefektivňují proces dozoru nad platbami a hned po splatnosti upozorňují klienty na neuhrazenou fakturu.

Platební morálka pak podle statistik kopíruje rozdílnou ekonomickou a sociální situaci v krajích. Například v Praze je oproti Ústeckému kraji o 10 % dlužníků méně. Ačkoli je Praha o třetinu lidnatější, Ústecký kraj má zase o třetinu nižší průměrnou mzdu. Stabilně nižší počet neplatičů v přepočtu na obyvatele vykazuje jižní Morava a Zlínský kraj, kde se pohybují na dvou třetinách průměru zbytku republiky, naznačuje zpráva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).