Hlavní navigace

Evropané tankují benzín 2,5krát dráž než Američané

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 12. 2014

Cena ropy klesá. Ropa Brent na burze Intercontinental Exchange se za letošní rok snížila o 40 % a dostala se tak pod 65 dolarů za barel. Za tímto poklesem stojí obrovský přebytek produkce nad spotřebou. Kartel OPEC nepřistoupil v listopadu k redukci těžební kvóty, zároveň Libye v té době spustila těžbu na svém největším těžebním poli a produkce Spojených států vzrostla těsně nad hranici 9 milionů barelů za den, vysvětlil Petr Habiger, analytik ze společnosti Colosseum.

Pro řidiče v Evropě je však podle něj změna ceny benzínu menší než změna ceny ropy na burze. Je to dáno především daňovou strukturou, jejíž největší složka se vztahuje k pevně dané dani za litr paliva. Například spotřební daň z benzínu je v ČR stanovena na 12,84 Kč za litr. Díky daním je tak v Evropě benzín dražší oproti USA průměrně o 1 euro na litr a v průměru dosahuje cena 1,4 eura za litr, vysvětlil Habiger.

Graf č. 1: Průměrná cena ropy a benzínu v eurech za litr (Zdroj Bloomberg)

Cena benzínu před zdaněním se pro evropské řidiče od začátku roku průměrně snížila o 18,5 %. Po zdanění je to ale snížení jen o 9,4 %. Motoristé v USA jsou na tom o poznání lépe. Zde průměrná cena benzínu po zdanění činí 0,6 eura za litr a od začátku roku zlevnil téměř o 20 %, zdůraznil analytik. 

Graf č. 2: Procentuální změna ceny ropy a ceny benzínu převedena na euro za litr od počátku roku (Zdroj: Colosseum, Bloomberg)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).