Euro nemusí být jediným evropským platidlem

I osm let po vstupu Francie do eurozóny lze najít místo, kde je stále možné platit původními franky. Francouzi, kteří nacházejí zastrčené úspory v původní měně je mohou utratit v městečku Le Blanc. Místní obchodníci přijímají frankové bankovky už tři roky a za tu dobu jejich obrat vzrostl o 20 %. Tento systém hodlají praktikovat až do roku 2012, kdy je možné franky směňovat za eura ve francouzské centrální bance.

Přečtěte si, jaké jsou vyhlídky na přijetí eura v ČR: Přijetí eura je v nedohlednu

Jde o další důkaz, že hledání alternativních měn může být úspěšnou cestou, jak zvedat obrat obchodníků. Například v Německu funguje 25 tzv. doplňkových (či místních) měn a dalších cca 50 se připravuje. Dobrým příkladem je platidlo s názvem chiemgauer, které se v oblasti jezera Chiemsee používá od roku 2003. Zavedeno bylo především pro podporu místních podnikatelů v oblasti cestovního ruchu a místních zemědělců. Do systému je zapojeno více jak 600 obchodníků a banky evidují na 150 kont vedených výhradně v této měně. Podobné projekty běží ve Švýcarsku, Francii, Rakousku či Británii.

Sledujte na serveru Měšec.cz aktuální kurzy

Klienty i zaměstnance HSBC Premier převezme Česká spořitelna Čeká daňové podvodníky amnestie?        
Jaroslav
Jaroslav (neregistrovaný) ---.221.broadband9.iol.cz
8. 1. 2010 17:39 Nový

STEJNĚ JAKO STRAVENKY...

celé vlákno

..a podobná nepeněžná platidla mi toto připadá scestné. Nejsem žádný eurohujer a kdyby se teĎ hlasovalo, tak jsem pro vystoupení Česka ze současné EU, ale…naprosto jasně vidím praktický přínos v takových jednotných věcech, jako je jednotný průkaz totožnosti, řidičák a právě taky měna, tedy euro. Přeci čím méně překážek v obchodu, tím lépe pro všechny. Takže osobně takový věcím nepřeju.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 1. 2010 22:21 Nový

Re: STEJNĚ JAKO STRAVENKY...

celé vlákno

Nejlíp to udělali Švýcaři. Do EU sice nevstoupili, ale Schengen zavedli. A mají recht. Moudrý stát vyzobe z nabízeného dortu ozdůbky a krém a suché těsto korpusu nechá.