Hlavní navigace

EU výrazně oseká odměny bankéřům

Sdílet

Arsen Lazarevič 22. 4. 2014

Od začátku letošního roku platí pro banky a finanční instituce, včetně obchodníků s cennými papíry, nová směrnice, která omezuje odměny bankéřů. 

Banky musely rozdělit odměny vybraným pracovníkům, například členům představenstva nebo šéfovi risku, a to následujícím způsobem: minimálně 40 procent bonusu se musí oddálit alespoň o tři roky a pouze polovina může být vyplacena v hotovosti, popisuje manažerka poradenství pro lidské zdroje PricewaterhouseCoopers Markéta Krejčová pro Český rozhlas a pokračuje: Zbytek potom v nepeněžních nástrojích. Těmi mohou potom být například akcie nebo jakákoli forma investičního certifikátu. 

Sníží odměny riziková chování bankéřů? Obecně se dá říci, že velmi výnosné investice bývají velmi rizikové a samozřejmě ve chvíli, když byla velká zainteresovanost dosáhnout poměrně velkých příjmů, tak to mohlo určité bankéře svádět jít do větších rizik, než je záhodno, uvádí Petr Dvořák z katedry bankovnictví a pojišťování Vysoké školy ekonomické v Praze a dodává: Nicméně podotýkám, že je velmi sporné, jestli skutečně chování bankéřů se tímto způsobem takto řídí. Určitě to nebude platit obecně, plošně a u všech. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).