Hlavní navigace

EU jedná s Libyí o ekonomických a politických otázkách

Sdílet

Jiří Velinský 13. 11. 2008

Evropská unie začala dnes s Libyí jednat o spolupráci v oblasti politiky a ekonomiky. Probírané otázky se mimo jiné týkají obchodu s energií, ilegální migrace a životního prostředí, informuje agentura Reuters.

Libye je poslední zemí na jihu Středozemního moře, se kterou EU nemá žádné smluvní vztahy, a my chceme vytvořit jejich dlouhodobý, jasný a legální rámec, řekla evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

Vztahy mezi Evropskou unií a Libyí se dlouhé roky nerozvíjely kvůli obviněním, že libyjská vláda podporuje terorismus. V červenci ale Brusel zveřejnil informaci, že má zájem na posilování vztahů s Libyí. Rozhovory mají za cíl zlepšit spolupráci v zahraniční politice a bezpečnostních otázkách, v oblastech volného obchodu, námořní politiky a rybolovu.

Evropa je významným odběratelem libyjské ropy, evropské firmy by navíc v této zemi chtěly rozšiřovat své investice do energetických zařízení. EU chce také Libyi pomoci provádět námořní hlídky, aby zastavila příliv ilegálních imigrantů z Afriky.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).