Pokud se vaše zahraniční dovolená neomezuje jen na polehávání na pláži nebo terase s výhledem na zasněžené hory, měli byste při sjednávání cestovního pojištění ověřit, že se pojistná ochrana vztahuje na všechny aktivity, které plánujete. Některé činnosti jsou totiž z běžných balíčků vyloučené a abyste byli pojištění i při nich, musíte si nad rámec klasického „cestovka“ sjednat i připojištění.
Klasifikaci rizikovosti si u jednotlivých aktivit stanovuje každá pojišťovna trošku jinak. Zatímco u jedné pojišťovny může konkrétní sport spadat do běžného balíčku, jinde už je nutné sjednat připojištění. Klientům se může snadno stát, že si nesjednají to správné pojištění, které se bude vztahovat přesně na jejich aktivity. ERV Evropská pojišťovna proto nyní představila nové rozdělení sportů, které klasifikovala do čtyř jasných kategorií podle jejich rizikovosti – běžné, zimní, rizikové a individuálně posuzované,
odůvodnil změny v klasifikaci Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Základní cestovní pojištění u ERV Evropské pokrývá 148 sportů, mezi které patří například plavání, běh, míčové hry, cykloturistika, turistika či via ferrata obtížnosti A a B. ERV Evropská tu sjednotila také všechny vodní atrakce, které si můžete koupit na pláž (např. vodní lyžování, jízda na skútru či banánu, paddleboarding nebo parasailing). Základní balíček platí pro aktivity do 3500 m. n. m.
Plánujete-li zimní dovolenou, kde budete lyžovat, bobovat, jezdit na snowboardu nebo na běžkách, musíte si zde už sjednat připojištění zimních sportů, které je určené pro běžné rekreační lyžování na vyznačených sjezdovkách. Dá se využít do 3500 m n. m. V případě, že tedy chcete sjednat k základnímu cestovnímu pojištění navíc připojištění zimních sportů, sjednáváte rovnou jen zimní balíček, protože obsahuje i krytí běžných sportů.
Statistiky ukazují, že lyžování patří mezi nejrizikovější sporty. Každý třetí úraz vzniklý na sjezdovce je vážný. Nehody a zranění na sjezdovkách jsou výrazně častější a závažnější než u většiny jiných sportů. U mužů je lyžování hned po fotbalu druhým nejrizikovějším sportem. U žen jde dokonce o nejrizikovější sport vůbec, přestože se mu věnují jen několik měsíců v roce, vysvětlil šéf marketingu s tím, že mezi nejčastější zranění spojená s lyžováním a snowboardingem patří poranění kolen, horních končetin, hlavy a páteře.
Další připojištění může pokrýt sporty, které pojišťovna už považuje za rizikové. Jde např. o canyoning, rafting na divoké vodě obtížnosti WW3 nebo potápění s dýchacím přístrojem, skialpinismus, vysokohorskou turistiku do 5000 m n. m. nebo via ferrata obtížnosti C. Patří sem také lyžování či snowboarding mimo vyznačené trasy (tedy freeride ve volném terénu).
ERV pojistí i velmi náročné a adrenalinové sporty, u těch je ale nutné sjednávat krytí v rámci individuálně kalkulovaného pojištění. Spadá sem např. heliskiing, via ferrata obtížnosti D a E, bojové sporty, ale i vysokohorské expedice nad 5000 m n. m nebo letecké sporty.
V případě, že nějaký sport vykonáváte organizovaně v rámci nějaké soutěže, jeho rizikovost se z hlediska pojišťovny o úroveň zvyšuje. V praxi to například znamená, že zatímco lyžování je považováno za běžný zimní sport, účast na lyžařské soutěži vyžaduje sjednání rizikového připojištění,
vysvětlil Divoký.