Hlavní navigace

Elektronické ohlášení živnosti je rychlejší, vyzkoušel jej sám ministr Říman

Sdílet

Redakce 8. 7. 2008

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman minulý týden navštívil Živnostenský odbor MČ Praha 6, aby se přesvědčil, jak v praxi fungují změny, které od 1. července přinesla novela živnostenského zákona. Ministr se zajímal především o možnost elektronického ohlášení živnosti přímo na úřadě, které si také osobně vyzkoušel.

„Ohlášení živnosti se podstatně urychlilo. Když jsem si doma zkoušel vyplnit starý papírový registrační formulář, trvalo mi to zhruba hodinu a půl. Elektronicky jsme to zvládli za dvacet minut. U komplikovanějších případů to bude samozřejmě trvat o něco déle. Elektronické ohlášení je pro podnikatele rozhodně komfortnější než papírové formuláře,“ řekl ministr Říman.

Plná elektronizace Registru živnostenského podnikání byla dokončena k 1. červenci 2008. Ta mimo jiné umožnuje, aby podnikatel mohl oznámit změny ve svém podnikání na kterémkoli živnostenském úřadě v republice. Doposud to bylo možné pouze na úřadě, ke kterému podnikatel místně příslušel. Při elektronickém ohlášení živnosti podnikatel nově také nemusí nahlašovat své osobní údaje, stačí zadat rodné číslo.

Podobně již od roku 2007 nemusí podnikatel na živnostenském úřadě předkládat výpis z rejstříku trestů. Pracovník živnostenského úřadu si vyžádá výpis prostřednictvím informačního systému RŽP v elektronické podobě, podnikateli tak odpadne část papírování.

Zdroj: MPO ČR

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).