Hlavní navigace

Ekonomika potvrdila svůj růst: Čekají nás vyšší mzdy?

Sdílet

Arsen Lazarevič 28. 8. 2015

Český statistický úřad po upřesnění statistik české ekonomiky potvrdil růst české ekonomiky na mezikvartálních 1.0 % a meziročních 4.4%Upřesněná data potvrzují pozici Česka jako jedné z meziročně nejrychleji rostoucích ekonomik v EU. Zároveň ale posilují i hypotézu, že za růstem zčásti stojí mimořádné faktory, které činí současné tempo růstu neudržitelným přes horizont konce roku. V české ekonomice probíhá recyklace evropských fondů, které, jak známo, musí být vyčerpány do konce roku. Jejich recyklace se projevuje především zvýšenou tvorbou nebytových stavebních investic, které se v rámci tvorby fixního kapitálu staly hlavní rostoucí položkou. Na straně produkce tato činnost zvedá výkony stavebnictví. Vedlejším projevem přítomnosti EU fondů zřejmě je zvýšená tvorba zásob nedokončené výroby, která v letošním prvním pololetí zvedla růst HDP až o procentní bod, uvedl Pavel Sobíšek, analytik UniCredit.

Lze podle něj předpokládat, že se zmíněné zásoby během zbytku roku překlopí do další tvorby fixního kapitálu. S odhlédnutím od mimořádných toků evropských peněz lze ale konstatovat, že zapustil růst české ekonomiky značně hluboké kořeny. Vydrží tedy delší dobu a může překlenout i mírné oslabení zahraniční poptávky, pokud by k němu došlo. Celoroční růst HDP tedy letos podle všeho překročí 4%, i když to bude částečně na úkor příštího roku, kdy může tempo spadnout pod 2.5%, dodal. Růst ekonomiky by se měl na vyšších mzdách projevit až v příštích roce, kdy se očekává 4–5 %. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 8. 2015 23:02

    Tomáš Marný

    Kapitalističtí soudruzi, kteří vlastní v této republice kde co počínaje posledním fekálem, projebali neuvěřitelné prachy na Balkáně, na Ukrajině, v Řecku. A teď ty prachy prostě potřebují, tak je z nás vytáhnou.

    Docela dost let dělám v rakouské firmě. Za loňský rok měla firma největší zisk v historii, ovšem zaměstnanci měli nejmenší odměny (samozřejmě s výjimkou nejvyššího magormantu).

    Letošní rok zahájli rakouští soudruzi takovými úsporami, že většina mladých schopných lidí z firmy zdrhla. Stačí?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).