Hlavní navigace

Ekonomická situace je špatná, myslí si Češi. HDP ale roste

Sdílet

Arsen Lazarevič 3. 9. 2013

Dvě třetiny Čechů považuje současnou ekonomickou situaci za špatnou nebo velmi špatnou a 55 % očekává další zhoršení. Nejlépe situaci ve středoevropském regionu hodnotí Poláci (55 %), nejoptimističtější ohledně budoucího vývoje jsou Maďaři. Očekávání vývoje ekonomické situace se od počátku roku zřetelně zlepšila v Maďarsku a v menší míře i na Slovensku. V ČR a Polsku nedošlo ke statisticky významnému posunu,  komentuje data CVVM.

Kromě Maďarska se od počátku roku zlepšilo hodnocené ekonomické situace na Slovensku, naopak v případě Polska došlo k určitému zhoršení,  dodává CVVM. Výzkum se konal v červnu letošního roku mezi 1023 respondenty starších 15 let. Tip: Češi začínají věřit své ekonomice

Ekonomika přitom na tom zas tak zle není. Český statistický úřad potvrdil konec ekonomické recese, hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí o 0,6 %. Pozitivním překvapením je celková změna ve výdajích na spotřebu. A to jak u domácností, tak i vlády. Obě složky totiž přinesly kladné body do zlepšující se situace. Výdaje domácností rostly meziročně o půl procenta, vlády dokonce o 1,4 %. Společně tak pomohly zabrzdit propad ekonomiky o 0,6 procentního bodu. U vlády se dá očekávat, že bude pokračovat růst výdajů, a můžeme se částečně spolehnout na další kladné příspěvky do ekonomiky, uvedl k ekonomické situaci Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 9. 2013 12:39

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

  ono je to vylozene podle regionu, treba cechy tam prakticky zadny problem moc neni (akorat sever Chomutov, Most, Usti), to na Morave tam par chudsich oblasti je, ale zajimalo by me kde delaji ty pruzkumy, vetsina lidi se ma dobre (alespon financne). A taky samozrejme muze mit problem mlada rodina s detmi, tam kde pracuji oba tak v prumeru prinesou dva prumerne platy coz je nejakcyh 50 tisic a skutecne si nemyslim, ze za to se neda vyzit. Pokud ma nekdo VS vzdelani tak prinesou domu v souctu jeste vice a to ze si stezuji tamhle nezamestnani v Moste, kterym se ani pracovat nechce s tim asi nehnem

 • 4. 9. 2013 10:51

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  No je vidět, že nevidíte do hloubky problému. Skutečně bude hůř. Problémy se týkají rozpočtů obcí, výdajů na komunikace, MHD, zdravotnictví a tak dále. Na celostátní úrovni to tak vidět není, ale na komunální úrovni je to horší. Jsou obory, které jsou vyloženě podfinancované jako je například státní vysoké školství technického typu. Zde se už dost dlouho bojuje o přežití. Že se platy nezvyšují je jasné, ale mnozí se bojí, aby se nesnižovalo, což třeba minulý rok mnoho institucí postihlo. Myslím, že ani krátkodobý pokles příjmů by nevadil tak, jako dlouhodobě špatná vize do budoucna. Už dnes v podstatě nejsou některé léky, existuje dost významná regionální nezaměstnanost, a zároveň i děsivá míra korupce. Všechno dohromady je to nepříjemný výhled, který moc optimismu nenabízí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).