Ekonom: Chudí lidé by neměli volit

Podle ekonoma Dušana Třísky, který se označuje také jako jeden z otců privatizace, by chudší, nepracující lidé, neměli mít právo volit: Znovu bychom měli zvážit princip všeobecného a rovného volebního práva, díky kterému je politické rozhodování ovlivňováno stále širší skupinou sociálně deprivovaného, neproduktivního či dokonce vyloučeného obyvatelstva. Následný růst finančních transferů (dotací a sociálních podpor) totiž pouze zhoršuje sociální mobilitu, která jediná je skutečným klíčem k řešení uvedeného problému, uvedl  Tříska v Hospodářských novinách.

Proti vyjádření Třísky se zvedla vlna nevole, kritikem se stal například časopis Respekt. Tip: Socialismus v Evropě vytváří ztracenou generaci

Šéf financí: Banky, které neprojdou testem, musí skončit Důchody v roce 2015 vzrostou o 270 Kč        
P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 2. 2014 16:44 Nový

Zeme ceska ...

No jasne, volit maji jen ti, co si v privatizaci "legalne" nakradli, to je prece jasny. Plebs ma drzet hubu, jeho blbost ze nebyl "prubojny" a taky si nenakrad.

Kibic
Kibic (neregistrovaný) 91.103.166.---
14. 2. 2014 17:04 Nový

Lůzy přibývá a nakonec by mohla volit většinově i komunisty. No hrůza.

A to přece majetní nemohou dovolit. Ve starověkém Římě také otroci neměli volební právo. Totéž lokajové či nevolníci ve středověku. Tak proč to znovu nezavést. Majetek je třeba si chránit. co kdyby vymysleli restituce komunisté a to co bylo státu ukradeno muselo být opět státu vráceno. No dovedete si představit tu hrůzu. A to vůbec nemám na mysli restituovaný majetek ale jen to, co postavil lid Československé republiky v období 1948 až 1990.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
14. 2. 2014 17:23 Nový

krach

celé vlákno

Když budou smět volit lidi co nedávají nic do systému a jenom z něho berou ( většina) což se taky děje, tak to směřuje k tomu že to tady krachne.

Osobně
Osobně (neregistrovaný) 91.228.45.---
14. 2. 2014 18:59 Nový

Re: krach

celé vlákno

Tou "většinou co jen bere" zřejmě myslíte všechny ty Drábky, Nečasy, Klause, Kalousky, Ritigy, Janoušky, Bakaly, Babiše, Dyby, Kočárníky, Langry a další desítky tisíc jim podobných KRIMINÁLNĚ-POLITICKÝCH ZLOČINCŮ co z každé státní zakázky a z každého bývalého národního podniku a majetku rozkradli co se dalo, že !? v součtech bratru již za tisíce miliard, tj. biliony korun za 25let...

Osobně
Osobně (neregistrovaný) 91.228.45.---
14. 2. 2014 18:55 Nový

KRIMINÁLNÍ ZLOČINEC Tříska je skutečný demoKraD !!

celé vlákno

Napřed společně s Tuneldědkem Kikina atd. občany svými Tunelovými zlodějskými privatizacemi připravili nejen o biliony národního majetku a financí ze státních rozpočtů shromaždovaných a budovaných v potu tváře několika genracemi a pak je tytéž KRIMINÁLNÍ POLITIČTÍ ZLOČINCI vyhazovali po desítkách roků práce na dlažbu a tím z nich cíleně udělali "zlé nezaměstnané co ujídají bezpracně ze společného skromného krajíce", aby na ně nasadily Drábkovi neplacené nucené práce fašistického střihu. Ted je tytéž kriminální političtí zločinci ještě zbaví volebního práva, at můžou v klidu a ústraní pojít pod mosty....ale bude dost mostů v důsledku "Drábkových Nečasových reforem" ???

Tom
Tom (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
17. 2. 2014 14:07 Nový

Re: KRIMINÁLNÍ ZLOČINEC Tříska je skutečný demoKraD !!

celé vlákno

Tříska je člen KSČ, podobně jako Kočárník, Dyba, Dlouhý apod.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
14. 2. 2014 23:25 Nový

No..

Já bych se skoro bál to takto říct. Bál bych se, že mě nějaký ten chudý člověk sejme. NU, aby se mu něco nestalo...

Jana
Jana (neregistrovaný) 81.92.145.---
15. 2. 2014 10:37 Nový

Proč to?

Vzhledem k tomu, že v naší republice není volební povinnost (která byla i za 1. republiky), můžeme celkem s úspěchem předpokládat, že většina, z té téměř poloviny oprávněných voličů, kteří se k volbám nedostavují, se rekrutuje právě z vrstvy lidí, kteří jsou spíše chudí, lidí kteří se o politiku nezajímají a lidí kteří nevěří, že zvolením "zbrusu nových" tváří se cokoliv v jejich soukromém životě zlepší. Takže pan Dušan Tříska nemusí vcelku dělat nic, ona to už dávno jakási neviditelná ruka "trhu" udělala za něj.

Veduard
Veduard (neregistrovaný) ---.180.broadband10.iol.cz
15. 2. 2014 11:18 Nový

Ten titulek je špatně zvolený, ale jinak je to pravda

celé vlákno

Volit by měli jenom ti, kdo platí daně. Jenom to dává právo, aby rozhodovali, co se s těmi penězi udělá. Je jasné, že lidé, kteří jsou na penězích od státu přímo závislí (s vyjímkou skutečně nemohoucích a důchodců, kteří celý život daně platili) mají tendenci spíš brát než rozumně hospodařit. A samozřejmě je lze také snadno zlákat nepodloženými sliby. Proto máme vládu jakou máme. Pamatuji, jak pan Sobotka kdysi dávno jako ministr financí po volbách prohlásil, že jejich předvolební sliby nelze splnit, protože nebyly ekonomicky reálné. Jsem zvědav,kdy to letos zopakuje. Ovšem všeholid ho příště zase zvolí, protože sliby nic nestojí a tihle lidé jsou schopni volit kohokoliv jen za pivo a párek.

PP
PP (neregistrovaný) ---.pripojen.cz
15. 2. 2014 20:58 Nový

Re: Ten titulek je špatně zvolený, ale jinak je to pravda

celé vlákno

Naprosto s Vámi souhlasím. V podstatě říkáte, že by měli volit například všichni, co si někdy něco koupili jako koncoví zákazníci řádně platící DPH státu.

VlK
VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
16. 2. 2014 9:36 Nový

Re: Ten titulek je špatně zvolený, ale jinak je to pravda

celé vlákno

kdyby existovala věrohodné údaje, jestli se složitost vyplatí, byl bych pro, aby lidé, jejichž úhrnná celoživotní daňová povinnost je vyšší než úhrnný příjem dávek/důchodů měli volební právo, ostatní ne.
Současně bych zavedl společné zdanění rodiny, tedy aby rodiče měli volební právo i za své děti, pokud celkové daně rodiny překročí celkové příjmy rodiny.

Což by mělo zajistit, že většině důchodců by měli svá práva, pokud pracovali alespoň "trochu". A současně neztratí rodina volební hlasy, když aspoň jeden někdy "trochu" odváděl daně, i kdyby žena rodila již jako student. A současně celoživotní vyžírci, jakékoliv národnosti/pleti, by svá práva ztratili.

Daně = všechny daně včetně tzv soc. a zdrav. pojištění. Příjmy, všechny příjmy včetně čerpání zdravotních výloh.
už ted při domýšlení všech složitých výpočtů a variant se musíme tohoto vzdát... (Je stipendium soc. dávka?)

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
16. 2. 2014 22:48 Nový

Re: Ten titulek je špatně zvolený, ale jinak je to pravda

celé vlákno

Nerozumím té češtin, ale asi jste chtěl říci, že kdo zaplatí na daních víc než si vybere pak na všech dávkách, tedy četně důchodů, může volit. Myslíte i odvody zaměstnavatele? Nevím jak vy, mám sice nadstandardní plat a daně platím dost, ale tohle bych nedal. Bez odvodů zaměstnavatele bych si při současném výpočtu důchodu vybral svoje roční příspěvky do systému za tři měsíce. A neudělám s tím nic.

Novv
Novv (neregistrovaný) 188.175.191.---
16. 2. 2014 23:00 Nový

Re: Ten titulek je špatně zvolený, ale jinak je to pravda

celé vlákno

Jste hlupák. Daně u nás platí úplně všichni!

Karel743
Karel743 (neregistrovaný) ---.224.broadband16.iol.cz
17. 2. 2014 9:27 Nový

Není to xenofobie?

Pokud míním upírat lidská práva vyčleněným komunitám, tak to považuju za komunismus/fašismus a tyto výroky by se měli tvrdě trestat dlouhodobým odnětím svody. No, vím, že u komunistů to trestání vynechali, ale ... To už by pak mohl vzít volební práva bohatým, podle stejného úzusu. Politici nic nedělají s tím, jak změnit fungování státu ve světe robotizujících se továren, tzn. práci budou časem mít jen kreativní lidé s nápady. To by pak mohli mít volební právo třeba jen soukromí řemeslníci :-) Nemáš vlastní nářadí? Ne, nevolíš!