Hlavní navigace

Dvanáct a půl uchazeče na jedno pracovní místo

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 8. 2011

Nezaměstnanost poprvé v roce 2011 nabrala v meziměsíčním porovnání negativní trend. V červenci v souladu s očekáváním trhu vzrostla z 8,1 na 8,2 %. Analytici se ale shodují, že se nejedná o nic neobvyklého, zaměstnanost v červenci tradičně roste kvůli přílivu absolventů na trh práce a tentokrát, i vinou špatného počasí, nebyla síla vyrovnat nárůst nezaměstnaných sezónními pracemi.

Zároveň ale platí, že kondice ekonomiky není natolik dobrá, aby vytvářela dostatek nových pracovních míst. Volná pracovní místa se stále drží pod 40 tisíci, což v kombinaci s vysokou mírou nezaměstnanosti znamená, že ekonomika není schopna vytvářet dostatek pracovních míst. Fronta na jedno pracovní místo je 12,5 uchazeče dlouhá, říká analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.

Ani v dalším průběhu roku 2011 neočekávají analytici výrazné zlepšení. Proti dalšímu snižování nezaměstnanosti hovoří hned několik faktorů. Přetrvává nedostatečná poptávka v domácí ekonomice, což se v minulém týdnu projevilo i v meziměsíčním poklesu maloobchodních tržeb. Výrobní podniky ve zbytku roku již nebudou nabírat nové zaměstnance, a pokud ano tak pouze ve velmi omezené míře, říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).