Hlavní navigace

Důvěra v ekonomiku vzrostla. Důvod k radosti to ale není

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 8. 2012

Celková důvěra v českou ekonomiku se v srpnu po čtyřech měsících zvýšila o 0,2 bodu. Důvěra vzrostla jak ze strany spotřebitelů tak i podnikatelů. Výsledky podle analytiků nepřekvapily a potvrdily přetrvávající trendy.

V červenci klesla inflace a následně Senát zamítl zvýšení DPH. Pro spotřebitele to jsou velmi důležité zprávy, protože ceny jsou v současnosti to, co je trápí. Mzdy nedokážou kopírovat růst cen. I proto spotřebitelé mají v plánu dále šetřit, což se projevuje na spotřebitelské poptávce a ta se dále přenáší do celé ekonomiky, řekl Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

I přes mírný růst důvěry si z tohoto pohledu nevede dobře důvěra v průmyslu, která se na souhrnném indexu podílí ze 40 %. Nejhorší situace zůstává ve stavebnictví a mírné zlepšení je nutné přičíst vyšší stavební aktivitě v letních měsících.

Vzhledem k prohlubujícímu se útlumu hospodářské aktivity v eurozóně s negativními dopady na domácí ekonomiku lze do konce letošního roku počítat spíše s dalším poklesem souhrnného indikátoru důvěry, uvedl také Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ s tím, že nižší tempo růstu průmyslových objednávek ze zahraničí a klesající předstihové indikátory z průmyslu jsou varovnými signály pro domácí ekonomiku. Zahraniční poptávka po domácích průmyslových produktech je přitom tím faktorem, který brání výraznějšímu poklesu domácího HDP, dodal Novák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).