Hlavní navigace

Důvěra v českou ekonomiku v lednu klesla

Sdílet

Veronika Němcová 24. 1. 2020

Důvěra Čechů v ekonomiku se zhoršila. Ještě v závěru minulého roku mírně rostla, v lednu však klesla. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSU).

Vývoj důvěry v české ekonomice za několik uplynulých měsíců podporuje očekávání, že tempo růstu HDP v závěru roku 2019 dále zpomalilo, a další zpomalení lze v celoročním vyjádření očekávat i letos, uvádí Radomír Jáč, ekonom Generali Investments CEE.

Do poklesu nálady spotřebitelů, která je nejnižší od září 2014, se podle něj promítají především obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Stále však platí, že situace na trhu práce je příznivá, nálada by se tak neměla dál nijak dramaticky zhoršovat. 

Horší nálada panuje také v průmyslu a stavebnictví, situace se naopak zlepšila v obchodě a službách. Ze čtvrtletního průzkumu ČSÚ je podle Jáče zřejmé, že nedostatečná poptávka je nyní hlavní bariérou růstu produkce v tuzemském průmyslu.

Zastávám nicméně názor, že zlepšení situace na poli obchodních vztahů mezi USA a Čínou by mohlo v dalších měsících náladu v tuzemském průmyslu zlepšit skrze zlepšení situace v mezinárodním obchodě, myslí si Radomír Jáč.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).