Hlavní navigace

Důchodci mohou u Českých drah využít od února nový systém slev

Gabriela Hájková

České dráhy mění od 1. února systém slev pro důchodce. Novinky tak nahradí státem garantované důchodcovské slevy, které s koncem ledna z rozhodnutí ministerstva financí končí.

IN Senior

Slevová aplikace na In-kartě pro seniory nad 70 let bude zachována i po 1. únoru, změní se ale sleva na dálkové vlaky, která je dnes 25 % ze zvláštního jízdného pro důchodce. Držitel této aplikace bude nadále zdarma jezdit osobními a spěšnými vlaky a v ostatních vlacích bude mít nově jízdné se slevou 50 % z obyčejného jízdného. Cestujícím, kteří tuto aplikaci aktuálně využívají, bude sleva automaticky a bezplatně upravena. Pro nové žadatele bude stát roční aplikace IN Senior včetně In-karty 1330 korun.

IN50 pro důchodce

Doposud České dráhy nabízely zákazníkům In-kartu s roční aplikací IN25 pro důchodce. Do konce ledna má zákazník s touto aplikací slevu 25 % ze zvláštního jízdného pro důchodce. Od února změní dopravce bezplatně všem stávajícím držitelům aplikaci IN25 na IN50, se kterou budou jezdit vlaky ČD se slevou 50 % z obyčejného jízdného. Pro zcela nové žadatele o tuto důchodcovskou nabídku bude stát In-karta s roční aplikací IN50 490 korun (cena samotné roční IN50 pro běžné cestující nad 26 let stojí 2990 korun).

Cestování bez In-karty

Důchodci bez In-karty budou moci čerpat slevu  25 % z obyčejného jízdného. K nákupu zvýhodněné jízdenky stačí předložit papírový průkaz s modrým pruhem, který České dráhy vystavují u pokladních přepážek za 50 korun. Platnost tohoto průkazu je časově neomezená a důchodce ho musí předložit i při kontrole ve vlaku. Seniorům starším 70 let bude stačit k prokázání nároku na tuto slevu pouze občanský průkaz.

Zdroj: České dráhy

Našli jste v článku chybu?