Hlavní navigace

Dostupnost bydlení loni výrazně zhoršily ceny nemovitostí. Kde jsou nejnižší?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 1. 2017

Navzdory tomu, že byly v minulém roce hypotéky rekordně levné, s pořízením bydlení to nebylo jednoduché kvůli růstu cen nemovitostí.

Průměrná nabídková cena v prosinci vzrostla na 2,29 milionu korun. Oproti prosinci 2015 byly nyní ceny o bezmála 200 000 Kč výše. Tehdy se byty v průměru nabízely za 2,1 milionu korun a od cenového dna, kterého byty dosáhly v červnu 2010, již průměrná cena vzrostla o 610 000 Kč, uvedl Luboš Svačina, mluvčí společnosti Golem Finance.

Vysvětlil, že zatímco v červnu 2010, kdy byly ceny bytů nejníže, stačilo průměrné české rodině na pořízení průměrného bytu něco málo přes 4,5násobek čistého ročního příjmu, nyní je to při ceně 2,29 mil. Kč skoro 6násobek čistého ročního příjmu (je zohledněn také nárůst průměrných příjmů v posledních dvou letech).

Analytici předpokládají, že ceny nemovitostí porostou i letos, i když ne takovým tempem, jako loni. Dostupnost pořízení vlastního bydlení bude dále zhoršovat i mírný růst úrokových sazeb u hypoték, které už se v loňském prosinci odrazily ode dna.

Z regionálního pohledu podle společnosti Golem Finance platí, že nejlepší dosažitelnost vlastnického bydlení je Ústeckém kraji, na Vysočině a v Moravskoslezském kraji. Na druhé straně žebříčku stojí naopak Jihomoravský kraj a hlavně Praha.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).