Hlavní navigace

Domácnosti si od nebankovních společností půjčily méně

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 9. 2010

Společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly v 1. pololetí roku 2010 spotřebitelské úvěry ve výši 18,541 miliard korun. Leasingové a nebankovní úvěrové společnosti tak v meziročním porovnání půjčily domácnostem tímto typem úvěru o 9,6 % méně. Důvody jsou zřejmé – vysoká nezaměstnanost a obavy z dalšího vývoje, které se projevovaly sníženou spotřebou domácností.

Ještě větší propad zaznamenaly členské společnost ČLFA u leasingu. Patnáctka sdružených leasingových společností financovala v první polovině roku 2010 prostřed­nictvím leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky v souhrnné pořizovací ceně (bez DPH) 18,82 miliard korun. V porovnání se stejným obdobím roku 2009 jde o propad ve výši 16,6 %.

I nadále platí, že nejčastěji je leasingem financován nákup osobních automobilů. Takřka přesně třetina prostředků poskytnutých na leasing, směřovala na nákup osobních automobilů.

Naopak se daří factoringovým společnostem, a stoupá zájem také o nebankovní půjčky pro podnikatele. U factoringu zaznamenaly členové ČLFA nárůst 14,2 %, objem nebankovních půjček pro podnikatele vzrostl také o 14 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).