Hlavní navigace

Domácnosti i firmy šetří, v prvním pololetí letoška si méně půjčovaly

Sdílet

Veronika Němcová 18. 8. 2020

Členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v prvním pololetí letošního roku firmám či domácnostem prostřednictvím leasingu a úvěrů 50,68 miliardy korun, meziročně o 22,2 % méně. Dalších 20,62 miliardy získali podnikatelé na financování provozu formou factoringu. V souhrnu tak objem nebankovního financování firem a domácností poklesl o 20,4 % na 71,30 mld. Kč. 

Důvodem poklesu je pandemie koronaviru, která podle asociace postihla všechny segmenty nebankovního trhu. Některé z nich hlásí výrazné snížení nově uzavíraných obchodů. Například objem financování nových osobních automobilů se v samotném druhém čtvrtletí zmenšil ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 35,5 %, financování podnikatelských investic pokleslo o 27,9 % a financování spotřebitelů o 20,6 %. 

Ukazuje se, že ochranná opatření namířená proti šíření nemoci covid-19 výrazně ovlivnila finanční plány jak firem, tak domácností. Zásadní nyní bude, jak rychle se podaří obnovit jejich důvěru v další vývoj, a tedy i chuť investovat. V této souvislosti bychom přivítali podporu investičních aktivit ze strany státu, která dosud chybí, a to například v oblasti prodeje vozidel nebo obměny progresivních technologií formou dočasného zkrácení doby odpisování či dočasného snížení DPH, říká Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 44 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 8. 2020 8:28

    Victor z Ovieda

    Tak jsem někde četl (už nevím kde),že obchodníci a poskytovatelé služeb vše zdražují proto,protože lidé neutrácejí a šetří,kvůli nejistotě při tom koronaviru (samozřejmě hlavně kvůli ztrátě práce).Ovšem,podle mě logicky,když tedy ti obchodníci a poskytovatelé služeb tak zdražují,tak jistojistě dojde k tomu,že ti lidé budou utrácet ještě méně.A brát dneska úvěr či leasing je pro rodinu jasná ekonomická sebevražda.Na­víc,třeba právě ta auta (jak nová,tak i ojetá) jsou již nyní předražená a v bedně jsem zachytil,že jejich ceny mají ještě růst.Prodají tedy logicky málo vozů.To je začarovaný kruh s tím zdražováním.No,jed­no je jisté: Na řadovém tzv. "obyčejném" občanu či ani na tzv. střední vrstvě se obchodníci určitě nezahojí a oněch tzv. "horních deset tisíc" je také nevytrhne. :-)

    19. 8. 2020, 08:32 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).