Hlavní navigace

Do limitu pro oznamovací povinnost při převozu hotovosti se nově zahrnují další komodity

Sdílet

Od 3. června se změnila pravidla pro převoz peněžní hotovosti vstupující na území EU nebo ho opouštějící. Novinka vyplývá z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1672 o kontrolách peněžní hotovosti vstupující do Unie nebo ji opouštějící. Nařízení nově rozšiřuje definici peněžní hotovosti o komodity používané jako vysoce likvidní prostředky k uchování hodnoty. Konkrétně jde o zlaté slitky, nugety, hroudy (s obsahem zlata nejméně 99,5 %) a zlaté mince (s obsahem zlata alespoň 90 %). Hlavním cílem těchto kontrol je zamezit praní špinavých peněz a financování terorismu.

Doposud byl užíván jeden společný ohlašovací formulář, od 3. června jsou používány formuláře dva:

  • formulář sloužící pro ohlášení peněžní hotovosti (tzv. převoz doprovázený – osoba má peněžní hotovost u sebe) a
  • formulář pro ohlášení pro účely oznámení peněžní hotovosti (jedná se o převoz nedoprovázený – zaslání poštou).

Formuláře jsou vč. doplňkových listů k dispozici na webu Celní správy ČR, nebo jsou pro ohlašovatele připraveny přímo na celním úřadě.

Oznamovací povinnost při přeshraničních převozech peněžní hotovosti vstupující do ČR z oblasti mimo území EU a naopak, existovala už před přijetím zmíněného Nařízení. Pokud fyzická osoba, která vstupuje do EU, nebo ji opouští, převáží „peněžní hotovost“ v hodnotě 10 000 a více eur, musí podat ohlášení.

O tom, zda byla překročena limit hodnoty odpovídající 10 000 eur, rozhoduje celková hodnota veškeré hotovosti přepravované fyzickou osobou v odpovídající hodnotě v eurech. Oznamovací povinnost se vztahuje také k převáženým peněžním hotovostem, pokud v průběhu dvanácti po sobě jdoucích měsíců v souhrnu dosahnou hodnoty 10 000 eur nebo vyšší. Oznamovací povinnost se vztahuje i na odesílatele či příjemce poštovních zásilek ze/do zemí mimo EU.

Za nesplnění oznamovací povinnosti při přeshraničních převozech hrozí pokuta do výše 1 000 000 Kč a může dojít i k zajištění finančních prostředků. Pokud by byly získány jako výnos z trestné činnosti, dojde k jejich následnému propadnutí ve prospěch státu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).