Hlavní navigace

Do kdy vás musí objednat u lékaře na potřebné vyšetření?

Sdílet

Gabriela Hájková 7. 11. 2016

Některé obory trpí nedostatkem lékařů. V takovém případě musí pacienti čekat dlouho na objednání. Nejde to ale do nekonečna. Jakou maximální dobu můžete čekat na potřebné vyšetření?

Limity v tomto směru stanovuje nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb (č. 307/2012 Sb.). Pro některé vybrané výkony nařízení uvádí vyloženě lhůty časové dostupnosti a stanovuje i dojezdovou dobu vyjadřující místní dostupnost hrazených služeb podle oborů či služeb ambulantní i lůžkové péče (např. dojezdová doba k praktickému lékaři je max. 35 minut). Právo na časovou a místní dostupnost služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění dává přímo zákon o veřejném zdravotním pojištění (v § 11) a tuto dostupnost garantuje pojištěnci jeho zdravotní pojišťovna prostřednictvím uzavřených smluv s poskytovateli zdravotních služeb, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Plánovaných výkonů, u kterých je stanovená nepřekročitelná lhůta časové dostupnosti, je několik:

  • náhrada kyčelního kloubu a kolenního kloubu – 52 týdnů,
  • artroskopie – 8 týdnů,
  • operace katarakty – 30 týdnů,
  • zahájení biologické léčby roztroušené sklerózy – 4 týdny po její indikaci,
  • echokardiografie – 10 týdnů,
  • angiografie nekoronárních tepen a vaskulárních intervenčních výkonů – 8 týdnů,
  • denzitometrie – 16 týdnů,
  • mamografické vyšetření – 6 týdnů,
  • magnetické rezonance –5 týdnů,
  • endoskopického vyšetření – 4 týdny, 
  • počítačov¨á tomografie – 3 týdny a
  • skiagrafie a sonografie – 2 týdny.

Lhůty se neuplatňují, když je pacienta akutně vyšetřit. Podobně u mamografu je lhůta stanovená pro výkon v rámci prevence, nikoli při podezření na onkologické onemocnění.

V rámci svého práva na volbu poskytovatele zdravotních služeb nemusíte plánované vyšetření nebo operaci absolvovat ve zdravotnickém zařízení, kam vás poslal ošetřující lékař. Pokud vám přijde čekací lhůta dlouhá, můžete si vybrat jiné pracoviště, kde je kratší ( pokud vás bude moci dané pracoviště přijmout). Teoreticky si můžete vybrat i poskytovatele, který nemá smlouvu s vaší pojišťovnou. Pak si ale zdravotní služby bude muset uhradit, bez možnosti refundace. Má totiž sice právo na výběr lékaře a zdravotnického zařízení (tedy poskytovatele zdravotních služeb), ovšem aby poskytnutá péče mohla být uhrazena z veřejného zdravotního pojištění, musí si vybrat takového, který má smluvní vztah s jeho zdravotní pojišťovnou, upozornil Tichý.

Evropská nařízení vám dávají možnost absolvovat vyšetření nebo léčbu i v jiné zemi EU (více si o možnosti můžete přečíst na webu VZP). Pokud by šlo o péči hrazenou z českého veřejného zdravotního pojištění, která pacientovi nemůže být v ČR poskytnuta bez zbytečného odkladu, v medicínsky ospravedlnitelné době (což znamená, že čekací doba by přesahovala přijatelnou dobu vycházející z objektivního lékařského posouzení potřeb pacienta při zhodnocení jeho zdravotního stavu), pojišťovna by pacientovi schválila a uhradila danou zdravotní péči v některé ze zemí EU, informoval Tichý s tím, že pokud máte zajištěnou péči ve stanovené lhůtě časové dostupnosti, ale sami se z nějakého důvodu rozhodnete pro jiného poskytovatele zdravotních služeb, nebude se jednat o nesplnění lhůty, i kdyby pak ta byla sebedelší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).