Hlavní navigace

Do kdy studenti na vysoké nemusí platit zdravotní pojištění?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 4. 2016

Abyste byli jako studenti vysoké školy zařazeni do kategorie státních pojištěnců a nemuseli tedy platit zálohy na nemocenské pojištění, musíte se soustavně připravovat na budoucí povolání. Pokud studium končíte státní závěrečnou zkouškou, považuje se za soustavnou přípravu na budoucí povolání ještě měsíc, ve kterém jste studium řádně ukončili zkouškou a poté ještě jeden následující kalendářní měsíc.

Zatímco v měsíci, kdy vykonáváte závěrečnou zkoušku, můžete být výdělečně činní, v tom následujícím už platí omezení: Pokud byste po celý tento měsíc vykonávali výdělečnou činnost nebo měli nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo na podporu při rekvalifikaci, vyřadí vás to z kategorie „státních pojištěnců“, vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Pokud po škole nastoupíte do zaměstnání, platíte pojistné prostřednictvím zaměstnavatele, který vás také pojišťovně ohlásí. Začnete-li podnikat jako OSVČ, musíte se nahlásit a platit pojistné sami. Přihlásíte-li se na úřad práce jako uchazeči o zaměstnání, platí za vás zdravotní pojištění opět stát. Pokud se ale na „pracáku“ registrovat nebudete a nejste státním pojištěncem z jiného důvodu, musíte si platit pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pojistné pak činí 1337 měsíčně. S každým zvýšením minimální mzdy, ze které se vypočítává, se záloha zvyšuje.

Pokud byste naopak úspěšně složili závěrečné zkoušky a chtěli pokračovat ve studiu, budete státním pojištěncem po celé prázdniny, jen musíte doložit, že ve studiu pokračujete.

Nezaopatřeným dítětem je student i po dobu od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se stane studentem téže nebo jiné vysoké školy, pokud toto studium bezprostředně navazuje na skončení studia na původní vysoké škole, nejdéle však po dobu tří kalendářních měsíců, upřesnil Tichý.

Pokud byste chtěli na studium navázat, ale až s odstupem času a mezitím byste např. byli zaměstnaní nebo podnikali, budete státním pojištěncem opět až se stanete studentem. Nejdéle ale do 26 let.

Vznik i zánik nároku na zařazení mezi státní pojištěnce je každý povinen své pojišťovně oznámit a doložit. Lhůta pro splnění oznamovací povinnosti je osmidenní, upozornil ještě Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).