Hlavní navigace

Do kdy odevzdat Přehledy OSVČ a kdy nastavit vyšší zálohy?

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 4. 2016

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob už máme za sebou, ještě nás ale čekají Přehledy o příjmech a výdajích, které musí odevzdávat OSVČ své zdravotní pojišťovně a příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).

Přehledy OSVČ musíte odevzdat nejpozději do 2. května, můžete samozřejmě i dříve. Vždy ale platí, že poté, co odevzdáte Přehled máte 8 dní na úhradu případného doplatku na pojistném. Pamatujte na to, že dnem platby je až den, kdy se peníze objeví na účtu zdravotní pojišťovny nebo příslušné správy sociálního zabezpečení.

Od měsíce, ve kterém podáte Přehled příslušné OSSZ, také musíte hradit vyšší minimální zálohu 1972 Kč (u vedlejší činnosti 789 Kč). Výjimka platí pro podnikatele, kteří se svou činností začali až v letošním roce. Ti musí platit vyšší minimální zálohy platné pro letošní rok už od ledna. Splatnost záloh je vždy do 20. dne následujícího měsíce.

U zdravotního pojištění je nutné začít platit vyšší minimální zálohy hned od ledna daného roku. Pokud by vám vyšla v Přehledu OSVČ pro zdravotní pojišťovnu vyšší než minimální záloha, je nutné ji platit od měsíce, ve kterém Přehled podáte. Splatnost záloh je vždy do 8. dne následujícího měsíce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).