Do kdy musíte absolvovat vstupní lékařskou prohlídku a kdo ji platí?

Sdílet

Vstupní lékařská prohlídka je jednou z povinností, kterou jako uchazeč o zaměstnání musíte absolvovat, než nastoupíte do práce. Bez jejího absolvování nesmíte vůbec vykonávat práci, jelikož se považujete za zdravotně nezpůsobilého. Pokud na to zaměstnavatel nedohlédne a umožní pracovat tomu, kdo nebyl řádně prohlédnutý lékařem, může mu inspekce práce uložit pokutu, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. 

Tuto prohlídku vám proto zaměstnavatel musí zajistit vždy ještě před samotným vznikem pracovního poměru. Pokud budete pracovat na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, je vstupní lékařská prohlídka nezbytná, pouze pokud jde o rizikovou práci nebo pokud má o vaší zdravotní způsobilosti zaměstnavatel pochybnosti.

Podle toho, do jaké kategorie je zařazena vykonávaná práce, se řídí i to, k jakému lékaři na vstupní prohlídku půjdete. Zařazení se řídí tím, do jaké míry může mít práce nepříznivý vliv na vaše zdraví. První kategorie zahrnuje práce, u nichž se nepředpokládá nepříznivý vliv na zdraví, typicky práce v kanceláři. V případě prací ve druhé kategorii lze očekávat nepříznivý vliv na zdraví jen výjimečně. Kategorii třetí a čtvrtou označuje zákon jako rizikové práce. Dochází tu k překračování hygienických limitů i zvýšenému zdravotnímu riziku. Práce ve třetí kategorii vyžadují používání osobních ochranných pracovních prostředků a opakovaně se u nich vyskytují nemoci z povolání. Do kategorie čtvrté jsou zařazeny práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných ochranných opatření. Obecně platí, že by měl zaměstnavatel mít smluvního lékaře, který pro něj poskytuje pracovně-lékařské služby.

V případě první kategorie prací, kde nehrozí nepříznivý vliv na zdraví, ale může vstupní prohlídku provést také váš praktický lékař. Pokud po prohlídce dojde k uzavření pracovní smlouvy nebo některé z dohod, platí vstupní prohlídku zaměstnavatel. Jestliže k uzavření smlouvy nedojde, hradíte prohlídku vy, ale lze se dohodnout i tak, že zaměstnavatel prohlídku zaplatí v obou případech.

V tomto ohledu je specifická práce v noci, protože pokud jde o posouzení zdravotní způsobilosti pro její účely, platí zaměstnavatel prohlídku vždy.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).