Hlavní navigace

Do ČR se dovážejí stále starší vozidla. Průměrná cena je 190 000 Kč

Sdílet

Veronika Doskočilová

V roce 2016 bylo do České republiky ze zahraničí individuálně dovezeno 164 422 ojetých vozidel. To představuje 9% nárůst oproti roku 2015. Vyplynulo to z údajů Svazu dovozců automobilů (SDA).  Lze ale očekávat, že s avizovaným ukončením regulace kurzu EUR/CZK ze strany ČNB se sníží i cena dovážených ojetin. Pokud by koruna posílila o 2 koruny, cena dovážené ojetiny, která nyní stojí například 200 tisíc korun, by se snížila zhruba o 15 tisíc korun. To by mohlo vyvolat další vlnu zájmu o dovážené ojeté vozy, říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Dovážené vozy ovlivňují i stárnutí českého vozového parku. Jeho stáří se aktuálně blíží 15 rokům. Do České republiky se totiž dovážejí stále starší vozidla. V roce 2016 tvořila vozidla starší 10 let 52 % všech dovezených aut. Stárnutí českého vozového parku má 2 zásadní dopady. Za prvé silniční doprava je významným zdrojem znečišťujících látek v ČR a vozy staršího data výroby znečišťují nejvíce. Druhou skutečností je, že s přibývajícím věkem vozidla se značně snižuje bezpečnost přepravovaných osob a technický stav vozidla a jeho vybavení bezpečnostními prvky hrají při dopravních nehodách velmi významnou roli, říká Martin Pajer.

Nejvíce se loni dovážely auta značky Škoda, Volkswagen a Ford. Dále pak Kia a Hyundai. Průměrná cena ojetého vozu byla 190 900 Kč a průměrné stáří bylo 9,8 let.