Hlavní navigace

Cena vody bude letos růst jen nepatrně. Někde dokonce zlevní

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 1. 2017

Cena vody by se letos neměla příliš zvyšovat. Někde může dokonce klesnout. Vyplývá to ze zprávy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) s odvoláním na stanovení cen vodného a stočného společností provozující vodovody a kanalizace v ČR.

Podle tiskového vyjádření například v Praze dojde ke zvýšení cen oproti roku 2016 o 0,28 %, v Severních Čechách o 0,31 %, v Brně o 0,8 % a na Ostravsku pak lehce přes 1 %. V řadě případů se bude jednat o navýšení jen o inflaci.

Podrobnější přehled cen vody najdete na webu SOVAK ČR v sekci cena vody.

Důvodem pouze mírného navýšení cen je skutečnost, že ceny vodného neovlivní vyšší zpoplatnění odběru podzemních vod, které v minulém roce navrhovalo Ministerstvo životního prostředí, stejně tak jako se do cen stočného nepromítnou zvýšené poplatky za objem a koncentrace jednotlivých ukazatelů znečištění ve vypouštěných odpadních vodách z dílny stejného ministerstva, vysvětlil Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR s tím, že pozitivní vliv má také mírné meziroční zvýšení spotřeby vody. Vzhledem ke skutečnosti, že až 70 % nákladů na výrobu pitné vody a čištění odpadních vod má fixní charakter, nezávislý na celkové spotřebě vody, je zvýšení spotřeby vody dobrým impulsem k udržení či případnému snížení její ceny, dodal.

Upozornil také, že cena vody není primárně odvislá od typu vlastníka provozovatelské společnosti. Výše ceny vodného a stočného záleží především na místních podmínkách, stavu a potřebě investic do oprav a obnovy vodohospodářské infrastruktury, doplnil.

Do budoucna podle něj ale poroste potřeba intenzivnější obnovy vodovodních a kanalizačních sítí a s nimi spojených technologií. Větší zdražení se pak týká především těch společností, které investovaly za pomoci evropských dotací a nastavený finanční model investice přímo vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Vyšší navýšení cen se pak v budoucnu může týkat i těch společností, které dlouhodobě nastavily cenu vody neodpovídající potřebě investic do obnovy a opravy jimi vlastněné a provozované infrastruktury, odhaduje Vlasák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).