Hlavní navigace

Dnes v pět hodin vstoupí část zaměstnanců České pošty do stávky

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 12. 2016

Někteří zaměstnanci České pošty dnes v 17 hodin vstoupí do dvouhodinové výstražné stávky. Tři menší odborové organizace tak chtějí zdůraznit svůj požadavek zvýšení mezd o 2500 Kč měsíčně. Zprávu přinesla ČTK, podle které se může stávka týkat zhruba 6 tisíc lidí, ale spíše v logistických provozech než přímo na pobočkách.

Vedení pošty se proti stávce ohradilo s tím, že odboráři nesplnili svou zákonnou povinnost a nepředložili informace o tom, jací zaměstnanci na kterých pracovištích budou stávkovat. Podle ministra vnitra Milana Chovance vznikají poště náklady odhadem ve výši 3 až 5 mil. Kč denně na nižších tržbách z doručování balíků už kvůli samotnému oznámení stávky. Lidé se podle něj obávají o včasné doručení zásilek a proto využívají raději konkurenční služby.

Vedení České pošty se s většinou odborů 24. 11. dohodlo na navýšení mezd od dubna 2017 o 2,6 %. Je to maximum, které může v současné době za stávající ekonomické situace podniku vedení České pošty přidat do tarifních mezd. Za poslední tři roky přidalo vedení České pošty do tarifních mezd přes jednu miliardu korun, uvádí tiskové prohlášení České pošty.

Průměrná mzda v podniku se podle ČTK pohybuje kolem 22 700 Kč a na konci roku se má zvýšit na částku kolem 23 000 Kč měsíčně. Pro příští by měla vzrůst o dalších 2,6 % dle dohody s většinou odborů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).