Dnes je den daňové svobody, na stát jsme pracovali 142 dní

22. 5. 2018

Sdílet

Den daňové svobody v Česku letos podle výpočtů Liberálního institutu připadá právě na dnešní den. Oproti loňskému roku tak na stát vyděláváme o týden méně. A teprve podruhé od roku 2000, kdy Den daňové svobody institut začal počítat, připadá na květen. Letos jsme tak na stát „pracovali“ 142 dní.


Autor: Liberální institut

Vývoj Dne daňové svobody od roku 2000

Den daňové svobody je v Česku o dva dny dříve, než je průměr zemí OECD. Nejdříve daňovou svobodu přivítali v Irsku (7. 4.) a Jižní Koreji (28. 4.) a brzy ji mohou oslavit ve Švýcarsku (5. 5.). Naopak nejdéle si na ni počkají ve Francii (23. 7.) a ve Finsku (13. 7.). Průměr OECD oproti minulému roku klesl o čtyři dny směrem k začátku roku. Dle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka je to důsledek hospodářského růstu v celém rozvinutém světě. Stejný důvod má posunutí Dne daňové svobody směrem k začátku roku i v Česku.

Současný hospodářský růst je z velké části pouze tlačen uměle navyšovanou poptávkou díky levným úvěrům. Nízké úrokové sazby a rekordní množství hypoték zvyšují množství peněz v oběhu a s ním i poptávku nejen po nových domech a bytech, ale zprostředkovaně i po všem, čeho bohatnoucí lidé chtějí více. Většina takového růstu je však na dluh a v budoucnosti se při otřesech může Den daňové svobody snadno dostat zpět do půlky června, kde byl při poslední finanční krizi, říká Pánek.

Liberální institut pro výpočet Dne daňové svobody používá metodiku soustředící se na výdajovou stranu veřejných financí. Jsou to totiž právě výdaje, které je nutné financovat daňovými příjmy a které, v případě deficitních rozpočtů, determinují i nutnost splácet v budoucnu dluh, vysvětluje Pánek.

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 23. června. Lidé v Česku tak budou podle výpočtů Deloitte v letošním roce pracovat na odvod daní 174 dní, což je o jeden den více než loni. Firma rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Různá metodika přináší zcela protichůdné závěry. Podle výpočtů Deloitte totiž Den daňové svobody nebyl nikdy později než letos.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).