Spočítejte si...

Zavřít

Deficit důchodového účtu roste, důchody ale nejsou přiměřené

Deficit na důchodovém účtu se neustále zvyšuje, v tomto roce by měl dosáhnout kolem 50 miliard Kč. Podle ekonomů je však dlouhodobě neudržitelný a podle jejich modelů se bude nadále prohlubovat. Čtěte: 3 důvody, proč se mladí lidé dočkají místo důchodu jen almužny

I přesto však značný počet lidí (86 %) nepovažuje současné důchody vyplácené starým lidem za přiměřené. 76 % respondentů má dokonce takový názor, že průměrný starobní důchod není dostatečný pro pokrytí základních potřeb důchodců.

Zatímco mladí lidé jsou k důchodům méně kritičtí, celých 92 % lidí nad 60 let nepovažuje důchody za přiměřené. Rozdíly jsou také mezi sympatizanty jednotlivých politických stran. U voličů TOP 09 a KDU-ČSL je vyšší podíl názorů ohledně přiměřenosti důchodů.

Jaký poplatek je podle vás nejabsurdnější? Hlasování začalo Komerční banka nabídla firemním klientům online aplikaci pro měnové obchody        
Mo
Mo (neregistrovaný) 91.103.166.---
4. 12. 2014 8:57 Nový

To že roste deficit je v pořádku.

1. Roste počet těch co narychlo vstupují ještě do II. pilíře a vyvádění roste.
2. Platy rostou zejména těm, co už příspěvky díky Topolánkovým limitům
mají zastropovány.
3. Rostou počty předčasných důchodců, kteří tak řeší nezaměstnanost,
a tak se z plátců stávají příjemci důchodů. A je jich kolem 465 tisíc.
4. Nezaměstnanost neklesá a pohybuje se mezi 500 až 600 tis. evidovaných nezaměstnaných. A tady chybí odvody.
5. Některým skupinám dokonce platy klesají a tedy i odvody.

V případě 2 až 3% nezaměstnanosti a jen pár stovkám předčasných důchodců si dovoluji tvrdit, že prúběžný systém by byl hodně v plusu.

Prostě peníze, které vy v případě společenského vlastnictví alespoň strategických a infrastrukturních podniků by šly do rozpočtu tak končí v kapsách vybraných podnikatelů a manažerů. Výsledkem je stovka miliardářů, 2 desítky tisíc multimilionářů a po třetině těch co jsou na tom lépe, třetina je na tom stejně a poslední třetina důchodců a nezaměstnaných je chudých a dá se říci i živořících.