Hlavní navigace

Dáváte auto do autobazaru? Dejte pozor na podvody

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 12. 2012

Klesající ceny nových vozů i ojetin spolu s přísnějšími podmínkami bank pro financování provozu malých bazarů povedou podle Sdružení SOVA k řadě krachů malých autobazarů. Sdružení odhaduje, že v zimě 2013 bude z finančních důvodů muset ukončit činnost 50 – 100 malých obchodníků s ojetými vozy.

Prvními symptomy jsou množící se podvody bazaristů při komisním prodeji, kdy z plochy autobazaru během pár hodin zmizí všechny automobily v komisi a jejich majitelé se nikdy nedočkají výplaty slíbených peněz. Vozy jsou pak pod cenou prodány nic netušícím zákazníkům, jen aby bazarníci získali hotovost na zaplacení dluhů bankám či úvěrovým společnostem, varuje předseda SOVA Zbyněk Veselý

Poslední obdobnou kauzou je podle Veselého soudní jednání s majitelem bazaru Autoline CZ v Napajedlech, který způsobil zákazníkům škodu téměř sedm milionů korun, kdy dvacet čtyři majitelů přišlo o své vozy i peníze. 

Obdobné případy se množí, přibývá zhruba jeden měsíčně. Je to riziko nejen pro majitele vozů, kteří je do bazaru svěřili na komisní prodej. Problém mohou mít i lidé, kteří v bazaru koupili auto. Pokud totiž ukončí činnost, není kde vůz reklamovat v případě závady. Navíc pokud koupí vůz, který nebyl původnímu majiteli zaplacen, mohou je čekat dlouhé výslechy na policii, případně i zabavení auta po dobu vyšetřování. A to se může vléct i několik let, uvedl Veselý, podle kterého jen v minulém týdnu kvůli obdobným praktikám zkrachoval autobazar Auto Orange z Mariánských Lázní.

Sdružení SOVA doporučuje před prodejem i koupí vozu v bazaru pečlivě prostudovat jeho historii, zkontrolovat insolvenční rejstřík a nejlépe si ověřit i to, že za vozy prodané v komisi původním majitelům skutečně platí a vyřizuje reklamace v zákonných lhůtách.

Obecně je lepší kupovat auta v bazarech, které jsou vlastníky vozů a ne jen pouhými zprostředkovateli prodeje, kteří se mohou po uzavření obchodu prakticky úplně vzdát veškeré odpovědnosti za prodaný vůz. Oproti tomu seriózní prodejce ojetých vozů by měl garantovat vrácení peněz v případě, že s autem nebude právně něco v pořádku, radí Veselý, který dále upozorňuje na vozy, na které byla uvalena exekuce nebo byly po dovozu do ČR přihlášeny na falešné doklady. Menší bazary tato rizika často tak důkladně neprověřují.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 12. 2012 19:05

  Boby (neregistrovaný) 94.230.150.---

  V komisním prodeji je nejvíce podvodů, kdejaký pán se zlatým řetězem prodávající komisní německou trojku (Mercedes, BMW Audi) je podezřelý.. auta tam jsou mnohdy kradená a bourana. Ať si kdo chce co chce říká nejlepší zkušenosti jsou prostě s tím největším autobazarem, protože auta vlastní, výběr je veliký a jelikož nebude krachovat tak se tam dá i auto reklamovat. Osobně mám zkušenost s jedním dovozcem aut z CH a jeho podnikání hraničí s podvodem.

 • 16. 12. 2012 21:13

  AUTOrka (neregistrovaný) ---.206.broadband4.iol.cz

  Rozhodně nemám nic proti koupi auta z bazaru a opravdu není nad to kupovat auto z bazaru, který je vlastníkem. Velké množství aut na výběr a možnost reklamace je velkým lákadlem pro kupující zákazníky.

 • 3. 8. 2013 13:05

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  Jedno auto z bazaru jsme měli. Zazdili nám bouranej zadek a přetočili tachometr. Ale auťák sloužil leta vcelku dobře, tak to nebylo kritické. Sám jsem přes bazar auto prodával, skoro vrak. Jeho cena pak na jejich webu byla tak velká, že jsem se až divil. Samozřejmě museli snižovat. Přes bazar bych si auto nikdy nekoupil. Jedině nový z krámu. Jasně, provařím boty a tak dále, ale je to nový, zajíždím to já a znám jeho historii. Navíc pětiletá, dnes už standardní, záruka.

 • 23. 7. 2015 23:19

  Controlor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Kupovat auto od zprostředkovatele prodeje jakými jsou malé bazarky je dost nebezpecny, kdyz se muze vzdat veskere odpovednosti. Kdyz uz auto z druhe ruky tak z provereneho autobazaru, ktery auta vlastni... Dobrým příkladem je AAA, tam bych se o puvod vozidla tolik nebal...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).