Hlavní navigace

Datové schránky snadno a rychle

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 6. 2011

Vše v jednom. Tak se dá popsat nový web o datových schránkách. Zde může najít uživatel datové schránky informace i služby Informačního systému datových schránek (ISDS).  Přihlášení do datové schránky bylo rozšířeno o další způsoby. Jde o přihlášení přes jednorázové heslo zasílané formou sms, tedy o způsob využívaný např. v internetovém bankovnictví. Další možností je nechat si jednorázové heslo vygenerovat mobilní aplikací, bez nutnosti připojovat se do datové sítě mobilních operátorů, uvádí tisková zpráva České pošty a Ministerstva vnitra.

Portál obsahuje také část věnující se inteligentním elektronickým formulářům, které zde budou časem k nalezení. Cílem je vytvořit místo, kde občané naleznou seznam autorizovaných inteligentních formulářů a z něhož bude možné přes datovou schránku jejich jednoduché odeslání úřadům, vysvětlila zpráva, která – stejně jako zatím portál, nespecifikuje o jaký druh formulářů se bude jednat. 

Je však na samotných úřadech, kdy a jaké formuláře se rozhodnou veřejnosti poskytnout. Ministerstvo vnitra proto vede s jednotlivými úřady intenzivní jednání, aby tyto formuláře veřejnosti přes Portál datových schránek poskytly, vysvětluje ministerstvo ve zprávě, která informuje také o tom, že na tomto webu budou orgány veřejné správy publikovat i své věštníky.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 6. 2011 16:55

  MoB (neregistrovaný) 93.187.107.---

  To je legrační, firefox označí tento web jako nedůvěryhodný... no já jim taky nic nevěřím :D

 • 20. 6. 2011 17:40

  P. Rudič (neregistrovaný) ---.150.broadband14.iol.cz

  To bude asi tím, že nedůvěřujete autoritě, která certifikát příslušného serveru podepsala (asi nějaká státem akreditovaná, např. Postsignum). Pokud je to tak na základě Vašeho vlastního rozhodunutí plynoucího z nedůvěry ve zločinný postkomunistický režim a jím akreditované autority, tak to není legrační, ale spíše k pláči. Pokud pak nevíte, o co jde, a rozhodnutí o důvěryhodnosti serveru necháváte na browseru vycházejícího z Vám neznámé množiny autorit, tak to opět není k smíchu, ale k pláči, a navíc je Vaše důvěra či nedůvěra v takovém případě zcela irelavantní, protože zabezpečení pomocí SSL/TLS ve Vašem případě ke zvýšení bezpečnosti využít nelze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).