Hlavní navigace

Daňové přiznání musí za zesnulého podat pozůstalí

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 8. 2014

Se špetkou černého humoru se dá říci, že daním neuniknete ani po smrti. Daňová přiznání, která se zesnulého týkají, totiž musí být podána pozůstalými nebo správcem dědictví. Úmrtí podnikatele pozůstalí musí hlásit finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovně.

Ačkoli majetkové přesuny v rámci rodiny např. při dědickém řízení apod jsou často od daně osvobozeny, existují i situace, kdy je potřeba za zemřelého transakci dodanit. 

Od daně je osvobozeno například nabytí majetku děděním, i pokud ho získá právnická osoba. Pokud věci z pozůstalosti tedy později prodáváte, považuje se to již za prodej osobního majetku, který je většinou také osvobozen. Peníze z prodeje nemovitosti nebudou podléhat dani, pokud ji nabyvatel vlastní alespoň pět let, přičemž se do této lhůty započítává i délka vlastnictví zesnulého manžela či příbuzného v přímé linii. Dani nepodléhá prodej ani v případě, že byla nemovitost dva roky vlastněna a zároveň používána k bydlení přímo nabyvatelem. U motorového vozidla by měl dědic s prodejem počkat jeden rok od nabytí a pak se daňová povinnost nebude vztahovat ani na tuto transakci.

Pokud byl ale zděděný majetek zařazen v podnikání zemřelého, je jeho prodej vždy předmětem daně z příjmů jako příjem z podnikání, upozornila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně ze společnosti TaxVision, která upozornila na to, že součástí dědictví jsou ale i veškeré daňové povinnosti zesnulého, vyplývající například z podnikání nebo pronájmu. Ty musí vyřídit pozůstalý manžel či partner, jiný zákonný dědic, správce dědictví nebo daňový poradce.

Ke dni úmrtí podnikatele je třeba podat přiznání k dani z příjmů a dále všechna další daňová přiznání související s podnikatelskou činností – tj. přiznání k DPH, k silniční dani, vyúčtování daní za zaměstnance, přehledy pro Správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu a další. Postupuje se stejně jako při ukončení podnikání, dodala Štarmanová s tím, že výjimkou jsou situace, kdy zavedené podnikání funguje dál pod vedením právoplatného nástupce, určeného buď na základě závěti, nebo dohody s ostatními dědici. Smrtí podnikatele jeho podnikání končí, ale za určitých podmínek uvedených v živnostenském zákoně v něm může dědic pokračovat. Daňové povinnosti pak přebírá on, ovšem až ode dne rozhodnutí soudu o dědictví. Do té doby vyrovnává daně správce dědictví jménem zemřelého z jeho majetku. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 8. 2014 20:29

    Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz

    ... mám požádat rodičové, aby mně sdělovali svoje příjmy, protože podle soudruhů z MF už jsou na umření a budu muset podávat daňové přiznání za ně?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).