Hlavní navigace

Daňová složenka by vám měla dorazit do zítřka. Na zaplacení máte 10 dní

Sdílet

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí se neúprosně blíží. Daňové složenky byly postupně rozesílány, a pokud jste ji ještě neobdrželi, měla by vám dorazit nejpozději do středy 22. května 2019.

Pokud vám ani zítra nepřijde, možná jste si zvolili jiný způsob doručení. Jestli poplatník daně složenku do uvedeného termínu do schránky neobdrží, měly by si v první řadě ověřit, zda si ji nenechal poslat e-mailem či zda nemá aktivní datovou schránku. V takovém případě jim bude informace o platbě daně automaticky zaslána tam, vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně ze společnosti KODAP.

A jestliže nenajdete složenku ani tam, kontaktujte příslušný finanční úřad, abyste si situaci vyjasnili.

Na samotné zaplacení daně pak máte 10 dní, když nepočítáme ten dnešní. Do 31. května musí být daň uhrazena. Výjimka nastává v případě, že daň přesahuje 5000 Kč. Pak můžete zaplatit ve dvou stejných splátkých s tím, že druhou můžete poslat do 30. listopadu 2019.

Ovšem pozor. Pokud se s platbou opozdíte, možná se nevyhnete pokutě. Platby připsané finančnímu úřadu 7. června 2019 a později, tedy se zpožděním pět a více pracovních dní, jsou již sankcionované za pozdní úhradu v podobě úroků z prodlení. Ten aktuálně činí 15,75 % z vyměřené daně za rok. Pokud nicméně úrok z prodlení nepřesáhne hodnotu 200 Kč, finanční úřad jej nevyžaduje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).