Hlavní navigace

Daňová sleva na manželku/manžela: Praktická ukázka

10. 3. 2010

Sdílet

Na našem serveru stále pokračuje daňová poradna, ve které vám s daňovým přiznáním radí odborná poradkyně. Už samotné pročtení zodpovězených dotazů vám zodpoví spoustu nejasností, samozřejmě je kdykoli možné podat vlastní dotaz. Ze zodpovězených dotazů dnes vybíráme praktickou ukázku uplatnění slevy na manželku, která vám z daňového základu srazí 24 840 Kč.

Prosím o radu. V roce 2009 jsem na smlouvu o provedení práce vydělala 25 000 Kč hrubého. Zároveň jsem ten samý rok pobírala peněžitou pomoc v mateřství ve výši 24 600 Kč a zbytek roku jsem na rodičovském příspěvku. Může si manžel v daňovém přiznání za rok 2009 přiznat slevu na manželku?

Rodičovský příspěvek se do rozhodných příjmů vyživované manželky nezapočítává, rozhodným příjmem je tedy pouze Váš příjem z dohody o provedení práce a peněžitá pomoc v mateřství. Pokud součet těchto Vašich příjmů byl nižší než 68 tisíc Kč, může si Váš manžel uplatnit slevu na dani na vyživovanou manželku.

Současně si však i Vy můžete podat daňové přiznání a v něm uplatnit slevu na dani na poplatníka – tuto slevu si může uplatnit každý daňový poplatník. Sleva na dani na poplatníka a sleva na dani na vyživovanou manželku jsou dvě různé slevy na dani.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).