Hlavní navigace

Nová pravidla pro úvěry dnes schválila Poslanecká sněmovna

Jiří Hovorka

Novela zákona o spotřebitelském úvěru byla odsouhlasena ve zrychleném řízení. Pokud ji odsouhlasí i senát a podepíše prezident, budou poskytovatelé úvěrů nuceni postupovat podle některých nových pravidel.

Jednou z největších novinek je například zákonem zaručená možnost odstoupit od úvěrové smlouvy bez udání důvodu během 14 dnů od podpisu smlouvy. Zákon také bude více regulovat reklamu na úvěrové produkty. Ta bude muset nově obsahovat mnohem více informací souvisejících s úvěrem a nebude moci obsahovat dodatečné podmínky psané minimální velikostí. Společnosti poskytující úvěry také budou muset mnohem více hodnotit bonitu svých případných klientů.

Každý, kdo takové úvěry poskytuje, bude muset napříště zkoumat bonitu klienta, což dnes není u některých nebankovních subjektů běžné. Naopak mnozí nebankovní poskytovatelé nabízejí půjčky přímo se spekulací, že klient nebude schopen je splatit a že se následně zahojí na jeho majetku, zdůraznil náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Novela nezasahuje všechny typy úvěrů. Nevztahuje se například na hypotéky, leasing a úvěry do 5000 Kč. Nová pravidla by měla být podle plánu platná od začátku roku 2011.

Našli jste v článku chybu?