Hlavní navigace

Daně jako internetové bankovnictví. Šéf finanční správy slibuje jednodušší přiznání

Sdílet

Jiří Hovorka 25. 6. 2018

V roce 2020 by Češi měli daňové povinnosti vyřizovat podobně jednoduše jako ovládají svůj bankovní účet. Zajistit to má nový portál Moje daně, který připravuje Finanční správa ČR. Ten má především výrazně usnadnit podání daňového přiznání tím, že předvyplní maximum dostupných údajů, které státní úřady už dnes mají. Nebude také potřeba nic tisknout a fyzicky někam posílat. V rozhovoru se serverem idnes.cz to slibuje ředitel finanční správy Martin Janeček.

Uživatel přijde na portál Moje daně, prokáže totožnost a proklikne se do prostředí podobného elektronickému bankovnictví. Uvidí tam své jméno, příjmení a své účty – například jestli na osobním daňovém účtu má přeplatek nebo dluží na daních. Bude si také moci nastavit zaslání SMS v případě nedoplatku, popisuje, jak by to celé mohlo vypadat Janeček.

Za roky 2019 a 2020 předpokládá Janeček výdaje kolem 600 milionů korun. Půjde o vybudování velkého portálového řešení pro osm milionů daňových subjektů. Nahradí dnešní EPO, zahrne daňové informační schránky i rozhraní pro EET, říká. Nyní finanční správa chystá tendr, ve kterém bude hledat dodavatele systému. Začít by měl na podzim.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).