Hlavní navigace

Další dotace jsou na efektivnější nakládání s odpady. Žádat se může i o půjčky

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 7. 2017

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) z Operačního programu Životní prostředí uvolnilo více než 2 mil. Kč na efektivnější nakládání s odpady, vybudování či modernizaci sběrných dvorů a třídicích linek, podporu bioplynových stanic i zpracovatelů nebezpečného odpadu. Cílem dotací je snížit množství směsného odpadu na skládkách.

V Operačním programu Životní prostředí máme na odpady a materiálové toky a odstraňování ekologických zátěží a rizik dohromady 12,7 miliardy korun, které postupně rozdělujeme, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

V současnosti dotace míří na více než 600 projektů v oblasti odpadového hospodářství pro kraje, obce, města a odpadové společnosti. Cílem většiny z nich je přispět k pohodlnějšímu a dostupnějšímu třídění komunálního odpadu v obcích (na separaci odpadů ministerstvo posílá přes polovinu z celkové dvoumiliardové alokace). Největší objem prostředků putuje obcím a městům. Další velkou skupinu tvoří projekty na stavbu a modernizaci sběrných dvorů. Dotace půjdou i provozovatelům bioplynových stanic a zpracovatelům nebezpečného odpadu.

Další výzvu s alokací 800 milionů plánuje MŽP na září.

U některých projektů 41. výzvy, u kterých je výše dotace 25 nebo 30 % způsobilých výdajů místo obvyklých 85 %, mohou úspěšní žadatelé navíc získat od Státního fondu životního prostředí ČR zvýhodněnou půjčku s nízkou úrokovou sazbou. Na tyto půjčky Fond vyčlenil 250 milionů korun a žadatelům mohou pokrýt až sto procent celkových způsobilých výdajů na jimi realizovaný projekt, uvedla Lucie Früblingová, tisková mluvčí SFŽP ČR s tím, že požádat o ně mohou až do konce roku 2018, nejpozději však před schválením podkladů pro vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace z Operačního programu Životní prostředí. Získání půjčky je podle Früblingové podmíněno schválením dotace z OPŽP.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).