Hlavní navigace

Čtyři z deseti Čechů nemají téměř žádný "finanční polštář" pro případ krize

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 5. 2018

Čtyři z deseti dospělých Čechů nejsou vůbec připraveni na nenadálé nezbytné výdaje. Ukázaly to výsledky průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu. Celých 39 procent lidí nemá pro nenadálé situace našetřeno více než 10 tisíc korun, dalších devět procent má pro takové případy připraveno od 10 do 20 tisíc korun.


Autor: RSTS

Aby se člověk vyhnul finančním potížím a dluhové pasti, musí přemýšlet dopředu a začít včas spořit. Jak se ukázalo, téměř polovina Čechů by měla velké problémy, pokud by musela nárazově vydat větší sumu peněz. Naopak pouhá desetina lidí má velkorysou rezervu více než 200 tisíc korun, komentuje výsledky průzkumu Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Molnárová dodává, že v ideálním případě by měl každý mít „finanční polštář“ zhruba ve výši tří platů. Ten se může hodit například při ztrátě zaměstnání nebo rozbité pračce.

Průzkumu se zúčastnilo 1000 respondentů.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 5. 2018 10:08

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Já nevím, ten model s tou rozbitou pračkou už by bylo vhodné opustit. Když zajdu do jakéhokoli elektra a že je jich dost, nejlevnější pračka je vždycky kolem 7 tisíc. A lednička vždycky za 5 tisíc. A vždycky jsou tu možnosti si to vzít na splátky, velmi často i bezúročné. Pračka tedy není problém.
  Problém bych viděl spíše v rizicích spojených se zraněním živitele rodiny. Ale to téměř vždy kryje pojistka. Takže jediné opravdové riziko jsou dneska pouze nemoci. Proti nim jsou pojistky buď velmi drahé nebo obtížně definované. Proto bych tedy nechal někde na fondech s cca 5% takových 250 tisíc, pro strýčka příhodu. To bych viděl jako velké riziko.

 • 10. 5. 2018 15:23

  vera (neregistrovaný) 185.67.188.---

  Finanční rezerva ve výši 2 - 3 měsíčních platů. To jsou ale hodnoty hodně různé. Platy se dost liší. Kolem mne jsou lidé, kteří berou minimální mzdu, prodavačky v obchodě zkrácenou podle toho, že mají smlouvu na 6,5hodiny. Nedávno jsem tady, na měšci, viděla příklad na výpočet mzdy měsíčně 1 milion korun hrubého. Pak např. učitelka v hudební škole bere měsíčně za dva úvazky 25 tisíc. To ještě pořád nemám střední hodnotu mezi minimální mzdou a milionem. Když se mi pokazí pračka, to není problém koupit novou. Ale horší bude, až budu potřebovat nové brýle a nové zuby. Když budu mít havárii a auto se mi komplet rozbije a do šrotu s ním, tak další si už nekoupím. Nepíši nové, protože nové už vůbec ne. Auto potřebuji, abych mohla nakoupit, protože v místě obchod není. I to bych nějak musela vyřešit. Myslím, že mou rodinu by dost vyšachovalo, kdybych náhle zemřela. Asi by na pohřeb neměli, i když ekonomický je něco přes 10 tisíc.

 • 12. 5. 2018 8:21

  cml11 (neregistrovaný) 195.26.25.---

  Definice pomocí tří měsíčních platů je nesprávně definovaná. Správně má být tří měsíčních výdajů. Ale jak vidíte ze statistiky, pro padesát procent populace je to prašť jak uhoď. Co vydělají, to utratí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).