Hlavní navigace

Blockchain nově hlídá i pravost šperků a diamantů

Sdílet

Jiří Hovorka 10. 5. 2018

Blockchain se dočkal dalšího praktického využití v byznysu. Technologie, která je spojena s virtuálními měnami, nově slouží také pro ověřování původu a pravosti šperků a diamantů. Právě v tomto oboru dochází často k podvodům s padělky.

Sdružení předních firem na trhu se zlatem a diamanty oznámilo spuštění první mezioborové iniciativy využívající blockchain k dohledání původu hotových kusů šperků. Firmy Asahi Refining (rafinace drahých kovů), Helzberg Diamonds (americký prodejce šperků), LeachGarner (dodavatel drahých kovů), The Richline Group (světový výrobce šperků) a UL (nezávislé kontroly prováděné třetí stranou) spustili iniciativu TrustChain, která je založena na platformě IBM Blockchain a běží v cloudu IBM.

Iniciativa TrustChain sleduje a ověřuje pravost diamantů a drahých kovů napříč všemi fázemi dodavatelského řetězce. Údaje do systému zadávají a ověřují důlní společnosti, výrobci, velkoobchodní dodavatelé i prodejci. Ve sdíleném systému se tak vytváří záznamy o uskutečněných transakcích, díky kterým může jakákoli ze zapojených stran zboží kdekoli na světě dohledat.

Iniciativa TrustChain už takto v blockchainové síti zajistila sledování šesti modelů diamantových a zlatých zásnubních prstenů. Čtěte také: Korporace úspěšně otestovaly blockchain. Prodaly přes něj auta a textil

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).