Potvrzení plateb prostřednictvím biometrie, tedy otisku prstu nebo scanu obličeje, využívá už čtvrtina Čechů. Ověření plateb pomocí biometrie už umožňují dvě třetiny českých bank. Jde přitom o jeden ze způsobů silného ověření zákazníka při placení na internetu, které vyžaduje evropská směrnice PSD2. Přechodné období, během něhož mohou banky zavést potřebná opatření, trvá už jen do konce letošního roku.
Směrnice PSD2 současně specifikuje možnosti výjimek ze silné autentizace, tj. situace, kdy nemusí být spotřebitel ověřován, a to pro usnadnění procesu nákupu s ohledem na nízké riziko podvodu a obtížnou nebo nemožnou proveditelnost zmíněného ověření. Uplatnění těchto výjimek umožňuje už čtvrtina českých bank. Dvě třetiny jsou na tuto možnost připraveny.
Téměř všechny banky vydávající platební karty už podporují nový autentizační protokol EMV 3DS, který je pro úspěšné splnění všech požadavků směrnice PSD2 stěžejní. V současné chvíli běží podpora starého i nového protokolu souběžně. To, který z nich je při platbě využit, záleží na obchodníkovi, který ověření transakce provádí. Od příštího roku ale budou muset všichni obchodníci v EU používat už jen nový protokol.
Česká republika se v zavádění opatření, která umožňují silné ověření zákazníka, řadí mezi evropské lídry. V rámci ověřování pomocí nového protokolu jsme v Evropě druzí v četnosti jeho využívání. Z hlediska nasazení biometrie při ověřování má Česká republika mezi top 10 evropskými vydavateli karet s biometrií hned 5 bank,
říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
Společnost Mastercard také poskytuje služby, které zvyšují bezpečnost a jednoduchost plateb. Patří mezi ně testovací e-shop pro banky, testovací služba pro internetové obchodníky a certifikace poskytovatelů terminálu.