Hlavní navigace

ČSÚ: Reálná mzda rostla jen díky malé inflaci

Sdílet

Ve druhém kvartálu letošního roku se průměrná hrubá měsíční nominální mzda zvýšila oproti minulému roku o 2,8 % na 22 992 korun, uvedl dnes Český statistický úřad. Protože spotřebitelské ceny ve druhém kvartálu rostly o 1,4 %, reálná mzda vzrostla o 1,4 %. V podnikatelské sféře byl růst obou veličin o 0,4 % nižší. V nepodnikatelské sféře naopak mzdy rostly rychleji. Nominální mzda se meziročně zvýšila o 4,3 %, reálná o 2,9 %. Růst reálné mzdy byl tedy podporován velice mírným zvyšováním spotřebitelských cen. Data za toto období mohou být ale zkreslená i díky většímu propouštění, které se nejvíce dotklo lidí s nižšími příjmy.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 9. 2009 13:23

  anonymní
  pokolikáté již od r. 1989?
  Nevím, asi kupuji špatné věci, ale to, co kupuji, nějak dolů (snad vyjma "mléka" trvanlivého 4 měsíců či "sýra" z rostlinných tuků) nejde, spíš vidím, jak ceny pomalu, ale jistě letí nahoru.
  Průměry jsou věc ošidná.
 • 3. 9. 2009 18:05

  tonys (neregistrovaný)
  Že by firmy začali už zvyšovat ubohé platy zaměstnancům, aby ukázali, že nejsou slabé na trhu v boji s konkurencí? To by bylo nové a záhodné!!!!
 • 4. 9. 2009 8:09

  anonymní
  Mzdy už od konce roku rostou zejména díky vyplácenému odstupnému novým nezaměstnaným. Až tito nezaměstnaní budou znovu přijati do zaměstnání za poloviční platy, než měli před propuštěním, tak půjdou zřejmě i průměrné mzdy dolů. Ale ony špatné průměry zřejmě vylepší managment, kterému, jak tuhle informovaly Hospodářské noviny, opět rostou odměny a ve většině případů již přesahují výši odměn před krizí.
  Pokud se ubere "normálnímu" člověku na mzdě dejme tomu 3 tisíce, u 30 takových to dělá již 90 tisíc, a o ty si pak mohou přilepšit třeba 3 manažeři. A v průměru to všem vyjde víc než krásně.
  Nesmíme zapomenout také na to, že od průměrných příjmů se odvíjí gáže našich "zástupců lidu". A ti si již "dlouho" nepřidávali, tak proč nenajít důvod k přidání v podobě vyšší průměrné mzdy?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).