Hlavní navigace

ČSA propustí 28 mechaniků, odmítli snížení mezd

Sdílet

Redakce 30. 4. 2009

Mechanici Českých aerolinií (ČSA) odmítli přistoupit na snížení mezd, a firma jich proto dvacet osm z nich propustí. Aerolinie daly mechanikům na výběr mezi dobrovolným snížením platů na loňskou úroveň anebo propuštěním. Direktivní snížení mezd totiž nepřipadalo v úvahu, brání v tom tříletá kolektivní smlouva, která na letošek zaručuje mzdový růst o procentní bod nad inflaci. Podle managementu ČSA to ale v současné době prohlubujícího se útlumu v letectví příliš zatěžuje náklady společnosti.

V ČSA nyní pracuje zhruba 500 mechaniků. Od snížení mezd většiny zaměstnanců a propuštění tří desítek lidí si ČSA slibují úsporu nákladů zhruba 250 milionů korun. Bezpečnost provozu podle ČSA prý nebude narušena. Mechanici však naopak propouštění v této souvislosti označili za kontraproduktivní, podle nich by mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti leteckého provozu.

Se snížením mezd na loňskou úroveň souhlasilo sedm z devíti odborových organizací. Vedení ČSA však ještě jedná s piloty, jejichž platy se pohybují kolem 200 tisíc korun měsíčně, a jsou tak významnou položkou nákladů aerolinek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).