Hlavní navigace

Co zvážit před tím, než zafixujete na sedm či deset let?

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 8. 2014

Levné hypoteční úvěry zpřístupňují možnost pořízení vlastního bydlení. Pokud úrokové sazby nenašly své dno nyní, moc daleko k němu už nemají. S oživující ekonomikou je možná banky už brzy začnou tlačit výše. 

Nízké sazby pro většinu lidí znamenají jasnou volbu co nejdelší fixace. Čím delší fixaci ale zvolíte, tím více oddálíte možnost vložit mimořádnou splátku bez sankce. Banka vám ji totiž nemůže účtovat, chcete-li mimořádně splatit část jistiny během refixace, tedy v období změny úrokové sazby. V opačném případě se sankce mohou vyšplhat tak vysoko, že téměř smažou pozitivní efekt mimořádné splátky.

Pokud víte, že máte v plánu mimořádnou splátku vkládat, rozmyslete, zda se vám vyplatí co nejdelší fixace. Na sedmileté či desetileté fixy už banky nejnižší sazby neposkytují. Pokud byste zafixovali na pět let, dostanete úrok nižší a po vložení mimořádné splátky při refixaci si ponížíte jistinu i výslednou splátku (nebo zkrátíte splatnost). Za prvních pět let tedy na této variantě zcela jistě ušetříte. Otázkou ale zůstává, jak by tomu bylo po dobu, která vám po pěti letech bude zbývat do refixace.

Je zde riziko, že za pět let nebudou úrokové sazby zdaleka tak příznivé, jako nyní. Musíte si proto zodpovědět otázku, zda chcete předčasně splácet a zda podle vás bude za pět let hladina úrokových sazeb vyšší, než za kterou vám banka nabízí sedmi či desetiletou fixaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).