Hlavní navigace

Co všechno vám na Slovensku hradí vaše karta pojištěnce?

Sdílet

Lenka Kašparová 16. 7. 2019

Jestliže míříte na dovolenou do Tater, můžete očekávat, že vás zde na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění ošetří za stejných podmínek, jako místní občany. Ovšem jen v nezbytném rozsahu. Nárok na ošetření máte v případě úrazu, náhlého onemocnění, při zhoršení zdravotního stavu, třeba pokud vás postihne nevolnost, horečka, bolest zubů, ale také například u zdravotních potížích souvisejících s chronickým onemocněním.

Neplatíte za ošetření v ambulanci, za pobyt v nemocnici ani za lékařskou péči a léky, které dostanete během hospitalizace. V případě pobytu v nemocnici platí spoluúčast jen doprovázející osoba s výjimkou osob doprovázejících dítě do 3 let věku, a to 3,30 eura za noc. Za využití ambulantní pohotovostní služby zaplatíte dvě eura, ale to pouze v případě, že vaše obtíže nebudou natolik vážné, že vyžadují hospitalizaci. Pokud si necháte lékaře přivolat, zaplatíte 10 eur.

Tip na související článek: Jak přežít v zahraničí s průkazem zdravotního pojištění EHIC?

Při převozu dopravní zdravotní službou zaplatíte 0,10 eura za každý kilometr jízdy. Za převoz záchranou službou u akutních stavů se neplatí. V lékárně musíte počítat s poplatkem 0,17 eura za výdej léků a zdravotnických pomůcek, plus s případnou spoluúčastí na ceně.

Pokud byste byli nuceni z nějakého důvodu zaplatit celou poskytnutou zdravotní péči v hotovosti, schovejte si originály účtů, dokladů o zaplacení a příslušné lékařské zprávy a obraťte se pak na svoji zdravotní pojišťovnu se žádostí o refundaci, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).