Hlavní navigace

Co vše je dobré si po finanční stránce ohlídat před koncem roku?

Sdílet

Konec roku se blíží a s ním i potřeba dohnat případné finanční resty udělat si finanční přehled. Společnost Broker Trust zveřejnila několik tipů, jak si udělat pořádek ve financích ještě před koncem kalendářního roku. Je dobré zkontrolovat stav všech účtů, které mají klienti vedené u bank, spořitelen či pojišťoven, a především ověřit, zda za daný rok budou čerpat maximální daňové úlevy nebo státní příspěvky, říká Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust.

Stavební spoření

Maximální státní podpora, kterou můžete získat, činí 2000 Kč. Abyste ji mohli získat, musíte uhradit poplatek za vedení účtu a uskutečnit roční vklad ve výši minimálně 20 000 Kč. Průměrně tedy 1667 Kč měsíčně. Peníze je ale samozřejmě možné vložit i jednorázově. Pokud budete chtít ke konci roku svůj vklad navýšit, abyste o státní podporu nepřišli, musí být peníze na účtu připsány do soboty 31. prosince 2016.

Když se někdo rozhodne na poslední chvíli založit si stavební spoření, aby mohl čerpat ještě podporu za stávající rok, musí si dát dostatečnou časovou rezervu a nečekat na poslední týden v roce. Svůj čas potřebuje doprava smlouvy na centrálu stavební spořitelny, kontrola údajů ve smlouvě, pokud chybí důležitý údaj, je nutné poslat opravu, a zanesení smlouvy do systému, varuje Dušan Šídlo.

Důchodové spoření

Pokud si v rámci penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření spoříte na důchod, můžete si od základu daně odečíst částku, kterou za daný kalendářní rok naspoříte nad 12 000 Kč. Maximální odečet je však 12 000 Kč. V takovém případě byste museli během roku vložit na příslušný účet 24 000 Kč. I v tomto případě je možné peníze vložit jednorázově jako mimořádný vklad. Opět to ale musíte stihnout do soboty 31. prosince 2016.

Dary a daně

Pokud darujete do konce roku peníze na charitu, ekologii, školství či kulturu, můžete si od základu daně odečíst tento dar, a to až do výše 10 % ze základu daně. Tento dar můžete provést jako zaměstnanec či podnikatel.

Jestliže jste v letošním roce darovali krev, můžete si od základu daně odečíst 2000 Kč.

Poukázky

Vyplatí se projít také poukázky a vouchery, které jste dostali od zaměstnavatelů a obchodníků. Jejich platnost často končívá s koncem kalendářního roku.

Stejná situace nastává i se stravenkami. Vybraní obchodníci je sice akceptují i po konci doby platnosti, ale nedoporučuje se na to příliš spoléhat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).