Hlavní navigace

Co vám při léčbě lupénky uhradí zdravotní pojišťovna?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 10. 2017

Psoriáza je chronické kožní onemocnění, u kterého je zatím možné léčit jen příznaky, protože příčinná léčba dosud známa není. Kožní postižení řeší dermatolog, v mírných případech to může být i praktický lékař. Z mimokožních příznaků jsou pak nejčastější kloubní postižení, která ošetřuje revmatolog.

Mírná forma onemocnění bývá léčena lokálními přípravky, tedy různými mastmi apod. Jsou to zejména dehty, kortikosteroidy, deriváty vitamínu D3, retinoidy nebo inhibitory kalcineurinu. Tyto léčivé přípravky jsou většinou plně nebo částečně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, informoval Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že úhradu ze zdravotního pojištění nemají Státním ústavem pro kontrolu léčiv stanovenou některé dehty, např. Ichtoxyl a Pityol, takže ty si pacient platí (jsou volně prodejné), stejně jako přípravky, které nemají registraci jako léčivo a prodávají se jako kosmetika, byť v lékárnách. Individuálně vyráběné přípravky s obsahem dehtu jsou už ale na recept a ty jsou pak plně hrazené zdravotní pojišťovnou.

Středně těžká a těžká forma onemocnění vyžaduje také fototerapii UV B zářením nebo PUVA (ať už celkovou či lokální), balneofototerapii, léčbu monochromatickým excimerovým světlem (používá se excimerový laser a lampa emitující UV zařízení o vlnové délce 308 nm), léčebné koupele atd. Příslušné výkony jsou zařazeny v seznamu zdravotních výkonů pro odbornost dermatovenerologie a musí je tedy předepsat lékař – specialista, zdůraznil Tichý a dodal, že pak jsou také hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, stejně jako systémová léčba cyklosporinem, metotrexátem a retinoidy, která samozřejmě patří také jen do rukou specialisty.

Nejtěžší formy onemocnění lupénkou postihují zpravidla kůži celého těla. Běžně dostupné léčebné prostředky a metody, které zmiňujeme výše, jsou pak kombinovány s léčbou tzv. biologiky. Jedná se o velmi nákladnou léčbu, proto probíhá ve specializovaných centrech, která mají na úhradu těchto léčivých přípravků uzavřenou zvláštní smlouvu s pojišťovnou. V centrech mohou být léčeni nejen pacienti s těžkým kožním postižením, ale rovněž revmatologičtí pacienti s těžkým kloubním postižením, které někdy onemocnění lupénkou provází, uvedl Tichý.

Dodal také, že lázeňská terapie je určena jen pro těžké formy onemocnění – pro generalizovanou a artropatickou psoriázu. Tato léčba je indikována v přímé návaznosti na hospitalizaci na lůžkovém oddělení dermatovenerologie nebo jako alternativa této péče. Doba pobytu je 21 dnů, opakování komplexní péče je možné jako alternativa lůžkové péče v oboru dermatovenerologie 1× za 24 měsíců. U dětí trvá komplexní lázeňská péče 28 dnů, s možností prodloužení a s možností účasti na léčebně-ozdravném pobytu Mořský koník., upřesnil Tichý.

Lázeňskou léčbu vám může doporučit dermatovenerolog, rehabilitační lékař nebo revmatolog. Léčba psoriázy u Mrtvého moře není z veřejného zdravotního pojištění hrazena.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).