Hlavní navigace

Co si vysokou zálohou na zdravotko když už nemáte tak velké příjmy?

Sdílet

Snížily se vám v poslední době příjmy ale zálohy na zdravotní pojištění zůstávají vysoké? Je možné si je ponížit. U období, na které je možné zálohu snižovat ale došlo, kvůli novelizaci zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ke změně.

Zdravotní pojišťovna na žádost OSVČ poměrně sníží výši zálohy na pojistné v případě, že je příjem (po odpočtu výdajů), který připadá v průměru na 1 měsíc v období od 1. ledna do konce  měsíce předcházejícího podání žádosti, nejméně však v období 3 po sobě jdoucích měsíců, nejméně o jednu třetinu nižší než příjem připadající v průměru na 1 kalendářní měsíc v předcházejícím roce, v němž alespoň po část měsíce byla vykonávána samostatná výdělečná činnost, vysvětlil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Uvedl také, že snížení lze provést na dobu nejdéle do konce kalendářního měsíce, který předchází měsíci, v němž byl nebo měl být podán Přehled. Žádost o snížení zálohy tedy není možné podat v únoru a v březnu, protože není splněna podmínka období, ve kterém se sleduje dosažený příjem po odpočtu výdajů, dodal Rod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).