Hlavní navigace

Co s hypotékou při rozvodu?

Sdílet

Gabriela Hájková

Skoro polovina manželství uzavřených v ČR se rozpadá. Jednou z věcí, kterou je třeba při rozvodu řešit, je společná hypotéka. Jak se dá situace řešit?

Dohodnete se a v úvěru pokračujete

Pokud se dokážete s bývalým partnerem dohodnout a z nějakého důvodu budete úvěr splácet dál oba, není pro hypotéku váš rozvod překážkou.

Jeden druhého vyplatí

Pokud nemovitost připadne jen jednomu z vás, je nutné druhou osobu z úvěru vyvázat (za situace, že si můžete dovolit úvěr splácet sami) a vyplatit ji za dosud uhrazené splátky. Problémem v tomto případě může být bonita, protože na co stačily příjmy dva, už nemusí stačit jen jeden.

Nový spoludlužník

V případě, že si necháváte nemovitost pro sebe, vyvážete svého ex-partnera a vaše bonita není na celý úvěr dostačující, je řešením přibrat jiného spoludlužníka, kterým může být rodič nebo nový partner.

Prodej nemovitosti

Pokud ani jeden z vás nemá na to, aby nemovitost splácel sám, nemá další osobu jako spoludlužníka a nechcete úvěr splácet ani společně, nabízí se jako řešení prodej nemovitosti, ze kterého hypotéku splatíte nebo prodej nemovitosti i s hypotékou, kdy úvěr přechází na nového majitele. Cena nemovitosti se pak snižuje o nedoplacený zůstatek úvěru.

Podrobněji jsme řešení hypotéky při rozvodu řešili v článku Co s hypotékou, když se rozvádíte?

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).