Hlavní navigace

Co s hypotékou při rozvodu?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 1. 2017

Skoro polovina manželství uzavřených v ČR se rozpadá. Jednou z věcí, kterou je třeba při rozvodu řešit, je společná hypotéka. Jak se dá situace řešit?

Dohodnete se a v úvěru pokračujete

Pokud se dokážete s bývalým partnerem dohodnout a z nějakého důvodu budete úvěr splácet dál oba, není pro hypotéku váš rozvod překážkou.

Jeden druhého vyplatí

Pokud nemovitost připadne jen jednomu z vás, je nutné druhou osobu z úvěru vyvázat (za situace, že si můžete dovolit úvěr splácet sami) a vyplatit ji za dosud uhrazené splátky. Problémem v tomto případě může být bonita, protože na co stačily příjmy dva, už nemusí stačit jen jeden.

Nový spoludlužník

V případě, že si necháváte nemovitost pro sebe, vyvážete svého ex-partnera a vaše bonita není na celý úvěr dostačující, je řešením přibrat jiného spoludlužníka, kterým může být rodič nebo nový partner.

Prodej nemovitosti

Pokud ani jeden z vás nemá na to, aby nemovitost splácel sám, nemá další osobu jako spoludlužníka a nechcete úvěr splácet ani společně, nabízí se jako řešení prodej nemovitosti, ze kterého hypotéku splatíte nebo prodej nemovitosti i s hypotékou, kdy úvěr přechází na nového majitele. Cena nemovitosti se pak snižuje o nedoplacený zůstatek úvěru.

Podrobněji jsme řešení hypotéky při rozvodu řešili v článku Co s hypotékou, když se rozvádíte?

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 1. 2017 10:57

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Jedno řešení je blbější než druhé. Nejlepší by z tohohle úhlu pohledu bylo buď se nebrat a nebo si nebrat společnou hypotéku. Nebo tedy nuceně spolu zůstat do doby, než je hypotéka splacená. Prodej bytu zatíženého hypotékou také není zcela ideální věc. Ale na tohle by měl každý myslet hned na začátku. Při dnešní cca 65% rozvodovosti je téměř jisté, že to nevyjde.

 • 26. 1. 2017 11:11

  Jerry001 (neregistrovaný) 193.86.30.---

  "nuceně spolu zůstat do doby, než je hypotéka splacená" ... to ste myslel vazne? :-) ... tak jo hele rozvadet se zatim nebudem pockame 10 let az to splatime a pak se rozvedem :-)))) Tomu rikam rada nad zlato ...

 • 16. 1. 2018 8:25

  Dana (neregistrovaný) ---.justice.cz

  Nejlíp je dohodnout se, ale vždy to nejde. Ale pokud spolu nechtějí být, řešení se vždy najde. Nezůstala bych v nefungujícím vztahu jen kvůli hypotéce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).