Co když vám na dovolené ukradnou auto, nebo máte nehodu?

Sdílet

V letních měsících často vyrazí mnoho Čechů do zahraničí vlastním vozem. UNIQA pojišťovna informovala o tom, co dělat, když se vám v zahraničí stane nehoda, nebo vás vůz někdo ukradne

Pokud jste vyjeli na dovolenou za hranice České republiky a stala se vám dopravní nehoda, je nutné primárně dostat všechny pasažéry do bezpečí mimo vozovku. Případně jim poskytnout první pomoc, zavolat záchrannou službu a označit místo výstražným trojúhelníkem. Všichni si také musí obléci bezpečnostní reflexní vestu.

V případě, že si nejste jisti, jak dále postupovat, zavolejte asistenční službu, kterou máte sjednanou ke svému pojištění auta. Číslo na ni byste měli mít pro všechny případy uloženo v mobilu. Ta vám pomůže nejen s dalším postupem, ale může se i aktivně zapojit do procesu vyřízení nehody s místními institucemi.

Jestliže jste nehodu zavinili, jste povinni sdělit poškozenému tyto údaje:

  • vaše jméno a příjmení,
  • vaši adresu,
  • vlastníka auta,
  • pojišťovnu, kde je auto pojištěno,
  • registrační značku vozu,
  • číslo zelené karty.

Pak společně s dalšími účastníky vyplníte formulář Evropský záznam o dopravní nehodě. Přidáte plánek místa nehody a pořídíte fotodokumentaci. Místní policii přivolejte v případě, že to vyžadují lokální pravidla a nebo pokud se s protistranou nedohodnete na tom, jak se událost stala. S místními pravidly vám opět může pomoci asistenční služba. Pokud přijede policie a sepíše policejní protokol, podepište jej jen v případě, že s danou verzí souhlasíte. Jinak připojte svou vlastní verzi. Také si vyžádejte jména a adresy ostatních účastníků, údaje o jejich pojištění a kontakty na případné svědky. Po návratu do ČR vše předložíte společně s hlášením škody své pojišťovně.

Pokud jste v roli poškozeného, platí v podstatě totožný postup. Viník ohlásí škodu ve své zemi a jeho pojišťovna by s vámi vše měla vyřídit.

V situaci, kdy došlo k odcizení vašeho vozidla v zahraničí, je už bezpodmínečně nutné to ohlásit na místní policii. Pokud máte vůz vybaven satelitním sledováním, informujte ihned asistenční službu. Odcizení auta je třeba rovněž nahlásit i pojišťovně v ČR, u níž máte havarijní pojištění s krytím pro takový případ, a to nejpozději do 14 dnů od zjištění ztráty. Je-li pátrání neúspěšné, vystaví policie v zemi krádeže dokument Usnesení o ukončení pátrání. Ten je potřeba spolu s doklady a klíčky k autu předat pojišťovně. Pojišťovna vyplatí náhradu do 15 dnů od shromáždění veškerých podkladů a ukončení šetření pojistné události.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).