Hlavní navigace

Celkový dluh Čechů přesáhl dva biliony. Dlužníků ale ubývá

Sdílet

Celkový dluh obyvatel České republiky přesáhl na konci prvního čtvrtletí 2017 částku dvou bilionů korun. Je tedy historicky nejvyšší. Meziročně tento dluh vzrostl o 162 miliard korun. Vyplynulo to z informací, které zveřejnil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Klesla však výše dluhu, který je ohrožen nesplácením, a to o 6 miliard oproti roku 2016. Současná výše je 41 miliard korun. Podíl ohroženého dluhu tím klesl na 2 % z celkového dluhu.

Z 80 % se na celkové výši dluhu podílí dluh určený na bydlení. Zbylá pětina připadá na krátkodobý dluh, která je většinou určen na spotřebu. V prvním čtvrtletí tohoto roku pokračoval trend vysokého zájmu o úvěry na bydlení. Kromě dobré ekonomické situace a nízkých úrokových sazeb tento zájem přičítáme také tomu, že lidé byli ovlivněni informacemi o blížícím se zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů a snažili se sjednat si své úvěry ještě před začátkem platnosti aktuálního doporučení ČNB o omezení poskytování hypoték v pásmu od 80 % hodnoty nemovitosti výše, vysvětluje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Ačkoli výše dluhu roste, počet klientů s dluhem naopak klesá. Meziročně se snížil o 27 000 na 3 030 000 klientů. ZA úbytkem stojí především meziroční pokles klientů, kteří měli krátkodobý úvěr s dluhem do 35 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).